VAAZ

Kur’an-ı Kerim’i Terk Etmenin Cezası

Muhterem Müslümanlar, geçen vaazımızda Kur’an-ı Kerim’e tabi olmanın insana kazandırdığı hususiyetlerden bahsetmiştik. Bu hafta Kur’an-ı Kerim konusunu bitireceğiz inşallah. Bu vaazımızda Kur’an-ı Kerimi terk etmenin insana gerek bu dünyada gerekse de ahirette neler kaybettireceği üzerinde durmaya çalışacağız.

Kur’an-ı Kerim’i Terk Etmenin Cezası

Kur’an’ı öğrenmek çok kolaydır. Ancak unutmak da bir o kadar kolaydır. Yani sık sık tekrar edilmezse çabucak hafızadan silinir gider. Bu hususu Hz. Peygamber şöyle ifade etmiştir: “Şu Kur’an’ı hâfızanızda korumaya özen gösteriniz. Muhammed’in canını kudretiyle elinde tutan Allah’a yemin ederim ki, Kur’an’ın hâfızadan çıkıp kaçması, bağlı devenin ipinden boşanıp kaçmasından daha hızlıdır.”(Buhârî, Fazâilü’l–Kur’ân 23)

Öğrenilen Kur’an’ı unutmak insana büyük bir vebal yükler. Resulullah (sav) bu konu da buyurdular ki: "Ümmetime verilen ücretler bana arz edildi. Bunlar arasında bir kimsenin mescitten kaldırıp attığı bir çöp için verilmiş olanı da vardı. Keza ümmetimin işlediği günahlar da bana arz edildi. Bunlar arasında, bir kimsenin lütf-i İlahi olarak öğrenip de sonradan unuttuğu bir sûre veya ayet sebebiyle kazandığından daha büyüğünü görmedim"(Ebu Davud, Salat 16)

Hatta biraz da terhib maksatlı Resulullah buyurdular ki: "Kur'an-ı Kerim okuyan bir kimse sonradan (terk eder ve okumayı) unutursa kıyamet günü cüzzamlı olarak Allah'a kavuşur."(Ebu Davud, Vitr 21)

İnsanların en az itibar ettiği yerlerden biri yıkık harabelerdir. Hiçbir insan harabede yaşamak istemez. Bu durum insanın iç yapısı için de geçerlidir. Bu durumu bir benzetme ile Resulullah (sav) şöyle ifade buyurdular ki: "Hafızasında Kur'an'dan hiçbir ezber bulunmayan kişi harap olmuş bir ev gibidir."(Tirmizi, Sevabu'l-Kur'an 18)

Dünyaya bakan yönü itibariyle de Kur'ân'dan uzak bir hayat uğursuzdur, bereketsizdir. Kur'ân'dan uzak bir milletin hayatında dedikodu, gıybet ve uzaklığın boyutuna göre anarşi vardır.

Ve dahası Kur’andan yüz çevirmeyle ilgili olan ve insanın hem dünyada hem de ahirette ne tür bir cezaya maruz kalacağını anlatan şu ayet ile bu konuyu tamamlamayı düşünüyorum.

وَمَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِكْرِي فَإِنَّ لَهُ مَعِيشَةً ضَنْكًا وَنَحْشُرُهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ أَعْمَى{}قَالَ رَبِّ لِمَ حَشَرْتَنِي أَعْمَى وَقَدْ كُنْتُ بَصِيرًا{}قَالَ كَذَلِكَ أَتَتْكَ آيَاتُنَا فَنَسِيتَهَا وَكَذَلِكَ الْيَوْمَ تُنْسَى{}

“Ama kim Benim zikrimden yüz çevirirse Kitabımı dinlemez ve Beni anmaktan gaflet ederse ona dar bir geçim vardır ve Biz onu kıyamet günü kör olarak diriltir, duruşmaya getiririz."Ya Rabbi, der, ben gözleri gören biri oldu-ğum halde neden beni kör olarak haşrettin?"Buyurur ki: "Bu böyledir. Nasıl ayetlerimiz sana geldiğinde sen onları unuttuysan, bu gün de sen öyle unutulur, bir kenara atılırsın.”(Taha 124-126)

Aziz müminler, Allah bizleri Kur’an-ı Kerim’in gölgesinde bir hayat yaşamaya muvafık kılsın. Büyük küçük her türlü günahımızı mağfiret buyursun. Amin...

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle