SAĞLIK

Kolay aşure tarifi malzemeleri! Aşure duası okunacak şeker ve incir

Aşure günü bu sene 20 Eylül 2018 tarihine denk geldi, peki aşure nasıl yapılır, içine neler konulur, aşure yapılırken okunan dua nasıl, Arda, Oktay Usta ve Emine Beder 'den aşure tariflerini sizler için derledik.

Aşure günü bu sene 20 Eylül 2018 tarihine denk geldi, peki aşure nasıl yapılır, içine neler konulur, aşure yapılırken okunan dua nasıl, Arda, Oktay Usta ve Emine Beder 'den aşure tariflerini sizler için derledik.

Aşure vakti geldi çattı. Bugün aşure günü. Sizler için aşure tariflerini ünlü şefler Arda Türkmen, Oktay Usta ve Emine Beder 'den derledik. Aşurenin içine koyacağınız malzemeleri ve aşureye katış sırasını bilmeniz önemli. Aşurenin suyunun duru olması için de püf noktaları var. Bunlardan en dikkat edilmesi gereken incir ve şekerin katılışı. Elbette aşureyi yaparken 10 kez okuyacağınız duayı da unutmayalım. Önce aşureyi yaparken okuyacağınız duayla başlayalım sonra en iyi aşure tariflerine geçelim.

AŞURE DUASI : Aşure gününde oruçlu olmak mektruhtur. Oruç bir gün öncesi veya sonrasında tutulmalıdır. Aşure gününe mahsus olmak üzere kuşluk vaktin­de 2 rek'at namaz kılınır. Sadaka vermek de aşure gününe has bir sünnettir. Aşure yaparken ise 10 defa şu dua okunmalıdır: ''Sübhanallahi mil'el mizan. Ve müntehel-ılmi ve meblegar-rıza ve zinetelarş''.

ARDA'NIN AŞURE TARİFİ : Arda Türkmen usulü aşure yapmak istiyorsanız aşağıdaki malzeme listesine bir göz atın. Aşurenin bir çok tarifi ve çeşidi bulunuyor. Aşureyi pişirmek için de önceden hazırlıklar yapmanız gerekiyor. Arda'nın Mutfağı'ndan çıkan aşure tarifi ve yapılışı şöyle; -Aşure için akşamdan buğdayı suyu berrak oluncaya kadar iyice yıkayın. Üzerini geçecek kadar su koyup 5 dakika kaynatın, kapağını kapatıp bir gece bekletin.

AŞURE'NİN PİŞİRİLMESİ : Akşamdan ıslattığınız buğdaylara su ilave edip yumuşayana kadar orta ateşte kaynatın suyu azaldıkça sıcak su ilave edin. Sırasıyla içine haşlanmış nohutları kuru fasulyeyi koyup kaynatın. Suda beklettiğiniz kuru üzümleri süzüp ilave edin. Portakal kabuğu rendesi, kuş üzümünü ilave edip karıştırın. Şekerini ilave edin ve 5 dakika daha kaynatın. Kuru kayısıları, tuzu ve vanilyayı ekleyin. Aynı zamanda incirleri küçük küpler halinde doğrayın ayrı bir kapta suda haşlayın süzün ve tencereye ilave edin. Aşureniz piştiğinde sıcak olarak kaplara paylaştırın. Soğuduktan sonra üzerlerini dilediğiniz malzemelerle süsleyip soğuk servis edin.

AŞURENİN İÇİNE NE KONULUR : Arda'nın aşure tarifine göre içine konulan malzemeler şunlar : 3-4 su bardağı aşurelik buğday, 2 su bardağı haşlanmış nohut, 2 su bardağı haşlanmış kuru fasulye, 20 adet kuru kayısı, ½ su bardağı kuru üzüm ( sultaniye ), 1 adet portakal kabuğu rendesi, 10-15 adet kuru incir, 1 paket vanilya, 1 tutam tuz, 4-5 su bardağı toz şeker, ½ su bardağı kuş üzümü.

AŞURENİN ÜZERİNE KONAN MALZEMELER : Arda'nın tarifine göre aşure üstüne konan malzemeler şunlar : Fındık, Ceviz, Kuş üzümü, Nar, Dolmalık fıstık, Tarçın

EMİNE BEDER AŞURE TARİFİ : Ekranların en sevilen şeflerinden Emine Beder'in aşure tarifi biraz daha farklı. Şayet Emine Beder usulü aşure yapmak istiyorsanız öncelikle aşağıdaki malzemeleri not edin.

EMİNE BEDER AŞURE MALZEMELERİ
1,5 Su bardağı Aşurelik Buğday / 1/2 Su bardağı Nohut / 1/2 Su bardağı Kuru Fasulye / 1/2 Su bardağı Kuru üzüm /
8 Adet Kuru İncir / 1 Orta Boy Havuç / 13 Adet Kuru Kayısı / 1 Su bardağı Fındık / 2 Su bardağı Şeker /
2 Yemek Kaşığı Nişasta / 1 Adet Portakal Kabuğu Rendesi / 1 Su bardağı Yer Fıstığı / 1 Tutam Tarçın /
1 Miktar Gül Suyu / 1 Tutam Nar Taneleri / 2 Orta Boy Elma / 1 Orta Boy Portakal / 1 Adet Portakal Kabuğu

AŞURE İÇİN BİR GÜN ÖNCE YAPILACAKLAR
- Buğdayı, nohutu ve fasulyeleri birkaç su yıkayıp suyunu süzelim
- Aşurelik buğdayı kaynar su ile akşamdan ıslatalım
- Ayrı kaplarda nohut ve kurufasulyeyi de soğuk su ile akşamdan ıslatalım

AŞURENİN PİŞİRİLMESİ
- Bir gün önce ıslatılan nohut ve fasulyelerin ıslatma sularını süzüp basınçlı bir tencerede üzerlerini 2 parmak aşaçak kadar soğuk su ilave ederek ayrı ayrı haşlayalım
- Buğdayları basınçlı bir tencerede üzerini 4 parmak aşacak kadar sıcak su ile iyice yumuşayana dek haşlayalım

BU MALZEMELERİ YAVAŞ YAVAŞ EKLEYİN
- Haşlanan buğday, nohut ve fasulyeleri bir tencereye alalım
- Üzerlerine yetecek sıcak su ilave edelim (Bakliyatlara piştikten sonra soğuk su ilave ederseniz çok zor pişer)
- İçine şekeri, tavla zarı iriliğinde doğranmış portakal kabuğunu, havucu, kayısı ve kuru üzümü ilave ederek ağır ateşte aşure özleşip kıvamlanana dek arada bir karıştırarak kaynatalım (Bu arada suyu veya şekeri az gelirse azar azar sıcak su ve şeker ilave edelim)

SON YAPILACAK İŞLEMLER
- Aşureyi ateşten almadan 5 dk önce 1-2 çorba kaşığı nişastayı 1/2 su bardağı su ile ezerek ilave edelim
- Elmayı ve portakalı soyup küçük küpler halinde doğrayarak küçük doğranmış incirleri ilave edelim

ÜZERİNİN SÜSLEMESİ
-Aşureyi sürekli karıştırarak bir taşım daha kaynatıp ateşten alalım
İçine fıstıkları ilave ederek aşureyi kâselere boşaltalım
- Üzerine fındık, tarçın, nar taneleri serpip arzuya göre gül suyu gezdirereksoğuk veya sıcak servis yapalım

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle