SAĞLIK

Kefir diyeti haftada 4 kilo verdiriyor! Evde kefir nasıl yapılır?

Kefir diyeti son dönemin en gözde diyetlerinden biri oldu. Haftada 4 kilo verdiren kefir diyetini ve evde kefir yapımını sizler için hazırladık

Kefir diyeti son dönemin en gözde diyetlerinden biri oldu. Haftada 4 kilo verdiren kefir diyetini ve evde kefir yapımını sizler için hazırladık. Kefir neden yapılıyor ve en iyi kefiri nasıl yaparsınız? İşte kefir diyeti ve kefir yapımı.

Ev yapımı kefir ile bir haftada bir beden incelebilirsiniz. Diyet listelerinin başına yerleşen kefir en etkili zayıflama aracı olarak görülüyor. Bağırsak sistemini düzenleyen kefir diyeti ile sedece 1 haftanın sonunda pantolonlarınızın belinin daha rahat olduğunu göreceksiniz. Kefir diyetine bir ay devam ettiğiniz taktirde ise fazlalıklarınızı atıp kalıcı kilo vermiş olacaksınız. Sütten yapılan kefirin içinde B1, B12 proteini ve biotin, triptofan, kalsiyum, magnezyum, fosfor var. Sizler için evde kefir yapımını ve bir hafta 2 ile 4 arasında kilo verdiren kefir diyetini hazırladık. Kefirin sıradışı faydalarını da dikkatinize sunacağız. Önce kefirin kalorisi ile başlayalım;

KEFİR KAÇ KALORİ ? : Zengin probiyotik içeriğine sahih olan kefir, yağ oranı düşük, sodyum ve kolestrol bakımından da bir o kadar fakirdir. İyi bir kalsiyum kaynağı olan kefir, sağlıklı bir vücut için gerekli olan vitamin A ve karbonhidratlar açısından ise oldukça zengindir. Kefir düşük kalorisiyle yemeklerin yanında iyi bir içecek olarak tüketilebilir. 1 bardak kefirde 100 kalori vardır. Kefirin evde yapımına geçmeden önce bir haftada 4 kilo verdiren diyeti paylaşalım;

İR HAFTADA 4 KİLO VERDİREN KEFİR DİYETİ : Yedi günlük kefir diyeti ile vücut sisteminizi temizleyecek ve kendinizi daha sağlıklı hissedeceksiniz. Diyet programı protein ağırlık olduğundan yediğiniz yiyecekler de daha fazla kalori yaktıracak. Bu kefir diyetine sadık kaldığınız taktirde bir hafta en az 2 ile 4 kilo verebilirsiniz. Kilosu fazla olanların daha fazla kilo vereceğini göz önünde bulundurun. Kefir diyeti süresince kesinlikle alkol almayacak, günde en az 10 bardak su içecek ve her gün yarım litre kefir tüketeceksiniz. Bu noktada kesinlikle ev yapımı kefiri tüketmeniz öneriliyor.

4 KİLO VERDİREN KEFİR DİYETİ : Tarifini vereceğimiz kefir diyeti 4 ayda 21 kilo vermeyi başarmış olan bir kişinin paylaşımı. Profesör onayla bu kefir diyetinde ilk hafta her gün aç karnına 2 bardak kefir içeceksiniz. Kefiri içtikten sonra kahvaltı için en az yarım saat bekleyin. Kahvaltı ve öğlen yemeklerinde patates, bezelye, muz, karpuz, kavun, tarhana, mercimek, tüm ekmek ve unlu yiyecekler ve tüm şekerler tatlılar hariç istediğinizden yiyebilirsiniz. (Elbette porsiyonları azaltmış olarak) Kola ve meyve suyu da kesinlikle tüketilmeyecek.

KEFİR DİYETİ : Kefir diyetinin ilk günlerinde ishal olduğunuzu düşünebilirsiniz. Ancak merak etmeyin sadece bağırsaklarınız temizleniyor ve bu diyetinizin işe yaradığını gösteriyor. Kefir diyetinde daha çok kilo vermek istiyorsanız bir gün meyve ve bir gün sebze ile diyetinizi yapabilirsiniz. Kefir diyetini normal bir şekilde sürdürmek isteyenler de yasaklı olan yiyecekler dışındakilerle bir gün et bir gün salata bir gün tavuk şeklinde devam edebilirler. Gün gün liste ve yasaklı yiyecekler şöyle;

KEFİR DİYETİ YASAKLI YİYECEKLER : 1 haftada 4 kilo verdiren kefir diyetinde ana yemekleriniz gün gün şu yekilde olacak : 1. gün ana yemek et, ızgara, 2. gün ana yemek sadece salata, 3. gün ana yemek tavuk, 4. gün ana yemek sadece salata, 5. gün ana yemek balık, 6. gün ana yemek et, ızgara, 7. gün ana yemek sadece salata. Günde 2 bardaktan az olmamak kaydıyla kefir tüketilecek.

KEFİR EVDE NASIL YAPILIR : Kefir diyetinde en önemli nokta kefirin kaliteli olması. Bu sebeple de tavsiye edilen ev yapımı kefirler. Evde kefer yapmak için gereken malzemeler (Doktor Maranki'nin tarifi) şöyle : 1 litre süt, 30 gr kefir tanesi (1 yemek kaşığı), cam kavanoz, plastik süzgeç.

EVDE KEFİR YAPILIŞI : Kefir için gereken 1 litre sütü ilk olarak kaynatın. Üzerinde oluşan kaymağı alın. Metal olmayan bir kapta oda sıcaklığına getirilen süte (20 derece) kefir tanelerini ilave edin. Tahta kaşıkla iyice karıştırın. Kabın üzerini temiz bir bez ile kapatın. ((Asla süte ve kefire metal kaşık sokmayın)

20-25 derece kalacak şekilde karanlık bir yerde sütü bekletin. Ortalama 48 saat sonra süt pıhtılaşmış olacaktır. Mayalanmış sütü plastik bir süzgeç ya da tülbentten geçirerek kefirinizi elde edin. Süzgeçte kalan kefir tanelerini tekrar maya olarak kullanabilirsiniz. Buzdolabında saklayacağınız kefiri iki gün içerisinde tüketmeniz gerekir.

KEFİR NEDİR? : Kökeni Kafkas Dağlarında yaşayan topluluklara dayanan ve günümüzde dünyanın pek çok ülkesinde tüketilen kefir kısaca fermente süttür. İlk kez Türkler tarafından yapılmıştır. Kefirin bir çok faydaları olduğunu biliriz. Kefir yüksek derecede B12 vitamini, kalsiyum, magnezyum, K2 vitamini, biotin, folik asit, enzimler ve probiyotik içerdiğinden vücudumuza birçok faydası vardır.

Mide ve bağırsak hastalıklarına iyi gelir: Kefir içerdiği vitamin ve minareller sayesinde bağırsak ve mide de oluşan zararlı bakterileri öldürür ve bu organların hastalığa yakalanma riskini azaltır. Bunun yanı sıra hazmı kolaylaştırır, kabızlık, basur gibi sorunların çözülmesinde etkilidir.

Depresyondan koruyor: Kefir triptofan aminoasidi ve B vitamini içerdiği için sinirleri yatıştırıcı ve depresyonu azaltıcı etkisi olan bir içecektir.Gevşeme ve uyku verici özelliğiyle gece rahat uyumaya yardımcı oluyor.

Çocukları gelişimine katkı sağlar: Özellikle Kafkas ve Rusya coğrafyasında ufak yaştan itibaren tüketilmeye başlanır. Çocuğun gelişimine katkı sağlar, kemikleri güçlendirici bir etkisi vardır, gelişmeyi hızlandırır ve çocukların sağlıklı büyümesine yardımcı olur.

Kansere yakalanma riskini azaltır: Kefir kanser hastalıklarında kullanılan bir şifa kaynağı değildir. Daha çok bağırsak kanserinin oluşmasını engeller veya bu hastalıktan korur. Bağırsak kanserine daha çok çalışmayan ve asli görevlerini yerine getiremeyen bağırsaklar yakalanır, düzenli olarak kefir kullanımı bunu engeller. Çünkü kefir, antibakteriyel özelliğinden dolayı bağırsaklarda ur, kist ve zararlı bakterilerin oluşmasını engeller.

Uykusuzluk problemini çözer: Herhangi bir nedenden dolayı uykusuzluk sorunu yaşayanlara yardımcı olur. Akşamları yatmadan önce içilen bir büyük bardak kefir, rahat bir uyku uyumamızı sağlar.

Cilde faydası vardır: Kefir içerdiği besinlerden dolayı cilt için faydalıdır. Bunun için Kafkaslar bölgesinde çok farklı kullanımı arasında cilt maskesi olarak da kullanılır. Kefir ciltte yaşlanmadan kaynaklanan kırışıklıkları giderir ve hücrelerin canlı kalmasını sağlar. Cildin güzel görünmesini sağlar. Kefirle yapılan yüz maskelerine ayrıca çilek ve benzeri besin maddeleri de karıştırılarak verim alınır. Bütün bunların dışında kuru ciltlere uygulandığında cildin nemlenmesini sağlar, kurumadan kaynaklanan bir sorunu kökünden çözer.

Saç bakımında Kefir: Kefir saç bakımında da kullanılmaktadır. Fakat etkili olması için kefirin doğal olması gerekir. Saçlara uygulanan kefir bu şekilde bir saat bekletilir ve bir saat sonra saçlar normal yollarla yıkanır. Kefirin içerdiği zengin derecedeki Kalsiyum, Potasyum, ve E, C, B vitaminleri zayıflayan saç köklerini kuvvetlendirir ve saçta meydana gelen sorunların giderilmesine yardımcı olur.

Karaciğere faydalıdır: Kefirin kan temizleme özelliği vardır. Bundan dolayı karaciğer ve kalbe faydalıdır. Bilindiği gibi temizlenen kan damlarda yaşanabilecek sorunları minimuma indirir. Böylece bu durum kalbe ve karaciğere fayda sağlar.

Zayıflamaya yardımcı olur: Kilo sorunu yaşayanlar daha çok bağırsakları düzenli bir şekilde çalışmayan kişilerdir.Kefir bağırsakların çok güzel bir şekilde çalışmasını sağladığı için zayıflamak isteyenlerin en çok başvurması gereken besinler arasında yer alır. Bunun için sabah ve akşam bir bardak kefir içmek yeterlidir.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle