Son DakikaGÜNCEL - İletişim Bilgilerimiz Güncellendi

GÜNCEL

Kazanımları Muhafaza Bayramı

Her firakın başı, vuslatların sonucu elde edilen veya edilemeyen kazanımların değerlendirilmesiyle geçer. Bu değerlendirme kazanımların

Her firakın başı, vuslatların sonucu elde edilen veya edilemeyen kazanımların değerlendirilmesiyle geçer. Bu değerlendirme kazanımların kaybedilmemesi adına verilen muhafaza gayreti ve yeni kazanımlar elde etme adına yapılacak mücadeleyi de hatırlatır.

Maddi ve manevi kazanımlara muhatap olduğumuz bir hayat yaşıyoruz. Elde ettiğimiz kazanımlar hem bu dünyada hem de öte âlemler de daha müferreh bir hayat yaşamamız için gereklidir. Çünkü iman ile zinetlendirilmiş bir hayat hem dünyamızı hem ahiretimizi imar eder.

Maddi ve manevi kazanımları koruma adına mücadele etme, insan fıtratının değişmez kanunlarından birisidir. Maddi kazanımları korumak uğruna yapılan mücadeleler dinimizde de kutsal sayılmıştır. Manevi kazançların korunması ve muhafaza edilmesi de teşvik edilmiştir.

“İki günü eşit olan zarardadır” hadis-i şerifi bizleri sürekli bir teyakkuz halinde yaşamaya davet ederken, asıl kaybedileceklerin öte âlemde ortaya çıkacağını hatırlatır. Orada müflis olmamak için bu diyarlarda ele geçen tüm fırsatların ziyadesi ile değerlendirilmesi gerektiğini hatırlatır.

Mübarek gün ve geceler, Cenab-ı Hakkın bizlere sunmak istediği kazanımların coşkusunu ve seviyesini arttırmak adına, yine bizim menfaatimizi düşünerek sunduğu ikramlardır. Rabbimizin her yıl olduğu gibi bu yılda hayatını idame ettirdiği kullarına sunduğu kazanım fırsatlarının en önemlisi olan Ramazan Ayı ve içinde barındırdığı Kadir Gecesini değerlendirmiş olma ümidiyle tamamladık.

Ramazan ayında yapılan bol ikramların yer aldığı iftarlara davet edilen misafirler, sofranın bereketini arttırıp, paylaşmanın güzelliğini, kalıcılığını iliklerimize kadar hissetmemizi sağladı.

Toplum yapımızın çimentosu gibi, birbirimize kenetlenmemizi sağlayan, ulaşıp soframıza davet edemediğimiz, uzaktaki yakınlarımız ve ayrılmaz bir parçamız olduklarını maalesef daha çok her Ramazan fark ettiğimiz ihtiyaç sahiplerine verdiğimiz zekat ve fitrelerimizin, bizleri daha umutlu bir geleceğe hazırladığını daha yakından gördük.

Damaklarda eşsiz bir tat ve haz bırakan, Sadık-ı Masduk’un ifadeleriyle kat be kat fazlasıyla ödüllendirilecek olan farzlar, teravihler, teheccüdler, nafileler ve daha önce yapmadığımıza pişman olduğumuzdan dolayı kıldığımız kazalarımız artık geride kaldı.

Zihinlerine yerleştirebilecekleri en değerli kelimeleri kodlayan, davudi sesleriyle kulaklarımızın pasını silen hafızların okuduğu, bizleri farklı buutlara götüren, mahalleli arasında kardeşliği pekiştiren, mukabelelerin hazzını tekrar yaşamak için artık bir daha yıl beklememiz gerekecek.

O emrettiği için tuttuğumuz oruçlardan ve yaptığımız ibadetlerden, elde ettiğimiz manevi kazanımlardan sonra şimdi sıra, O emrettiği için bayram yapmaya geldi.

Bayram, mübarek günlerin ardından sunulan ve önceki günlerdeki ibadet motivasyonunu, aşk ve heyecanını, tüm yıla dolayısıyla tüm hayata yaymanın en büyük bayramı ahirette yaşamamıza vesile olacağını kulaklarımıza fısıldar.
Bayram, yoğun ve yorucu geçen ibadet mevsiminden bir kurtuluş değil, hayatımızı ahiretimizle birlikte şenlendirmenin adıdır.

Bayram, çocuklara şeker ve çikolata dağıtılarak, bolca harçlıklar verilerek sevinçlerini izleme imkanı verdiği gibi, Dergahı nezdi Uluhiyette harçlıklarımızı alınca bizimde en az onlar kadar şen şakrak olacağımızı hatırlatır.

Büyükler “Her geleni Hızır, her geceyi Kadir bil” diyerek hayatın her döneminde motivasyonumuzu en üst seviyede tutmamız gerektiğini, manevi kazanımlarımızı korumanın yolunu, çok veciz bir şekilde ifade etmişlerdir.
Allah(c.c) bu bayramı, mübarek günlerde kazandıklarımızı korumaya, hayatımızın her döneminde yaşayacağınız muhteşem güzellikteki bayramlara numune kılsın.

Bayramlardaki mutlulukları tüm insanlığın, Rabb’imizi(c.c) ve Efendimiz’i (s.a.v) tanıyarak gerçek bayrama ulaşmalarına vesile kılsın.

NOT: Ramazan ayında elde ettikleri tüm kazanımları muhafaza ve daha yukarılara taşımaları dusıyla tüm okuyucularımın bayramını tebrik ederim.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle