Son DakikaGÜNCEL - İletişim Bilgilerimiz Güncellendi

DÜNYA

Kabe'ye Kadın Yönetici Atandı!

Cidde Belediyesi'nde kadın şeflerin ve Mekke'deki sağlık merkezlerine 3 kadın müdürün atanması sonrasında Kabe-i Şerif ve Mescidi Nebevi'nin Genel İdare Başkanı Şeyh Dr. Abdurrahman el Saudi, 41 kadını Haremeyn'in idaresine yönetici olarak atadığını açıkladı.

Haremeyn İşleri Başkanlığı bünyesinde kurulan ilk 'Kadınlar Medya ve Halklar İlişkiler Bölümü'nün Başkanı Dr. Fatima Bin Zeyd Al Raşud oldu. Sudais, Başkanlığın iki Kutsal Camide sunulan hizmetlerin iyileştirilmesinde kadınların yapıcı ve aktif bir rol oynamasını sağlamak için çalıştıklarını söyledi. Bu atamalar, Suudi kadınlarını güçlendirmeyi ve yeteneklerine güven duymayı destekleyen Krallık'ın 2030 Vizyonu ile uyumludur denildi.

Al Arabiya gazetesinin duyurduğuna göre, Haremeyn İşleri Başkanlığından yapılan açıklamada, "Ülkemizin 2030 vizyonuna bağlılığının göstergesi ve bu vizyonu uygulama çalışmasında kadınlara önemli bir mesaj olarak ve 2030 vizyonunu gerçekleştirilmesinde kadınların temel direk olması ve bunu halkın menfaati için böyle bir atamanın gerekli olduğu" ifadeleri kullanıldı.

Al-Sudais, Harameyn İşleri Başkanlığı'nın, kadınların, Şer-i düzenlemeler gereğince refah ve gelişim sağlayacak daha geniş ufuk açacak alanlarda görev almalarını sağlamaya çalıştığını vurguladı.

Geçtiğimiz aylarda Suudi Arabistan’da kadınlara yönelik birçok adım atıldı. Yalnız seyahat etmek isteyen kadınlara vize yolu açılırken, asker olmak isteyen kadınlar için de başvurular açılmıştı.

Bu hamleleri kadınlara özel sinema salonlarının açılması izlerken, son olarak da kadınların araba kullanma yasağı ortadan kalkmış ve trafiğe çıkmalarına izin verilmişti.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle