Son DakikaGÜNCEL - İletişim Bilgilerimiz Güncellendi

YEREL

İşitme Engelliler Manevi Mimarlarını Öğreniyor

Tomurcuk İşitme Engelliler Derneği, Ortahisar Belediyesi, Trabzon İşitme Engelliler Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Kulübü Derneği'nin

Bedir Haberin başlattığı açık çağrı sonrası din görevlilerimizin gönderdiği etkinlikler haber olmaya devam ediyor... Sizinde yaptığınız çalışmaların haber olmasını istiyorsanız haber metni ve fotoğraflarınızı

**[email protected]

** adresine gönderin.

Tomurcuk İşitme Engelliler Derneği, Ortahisar Belediyesi, Trabzon İşitme Engelliler Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Kulübü Derneği'nin birlikte düzenlediği “İşitme Engelliler Manevi Mimarlarını Öğreniyor” etkinliği Trabzon Ortahisar Belediyesi'nin Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Başkan Bilgili: “Sessizlerin sesi olmak için bu yola çıktık.”

Tomurcuk İşitme Engeller Derneği Başkanı Faruk Bilgili etkinlik programında yaptığı konuşmasında, dernek olarak işitme engelli kardeşlerimizin iletişim sorunu ortadan kaldırmak manevi boşluğunu doldurmak, sessizlerin sesi olmak için bu yola çıktıklarını söyledi. Bilgili; bu bağlamdaki farkındalığı ile kendilerini ve tüm işitme engellileri bu konuda yalnız bırakmayan Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç’e engelliler konusunda göstermiş olduğu hassasiyetten dolayı teşekkür etti. "Ortahisar Belediyesinin birçok alanda engellilerin günlük hayata katılımını sağlamak için proje ürettiğini, meslek edindirme, eğitim - öğretim faaliyetleri bakımında takdire şayan etkinlikler düzenlediğini ve bu vesile ile ne kadar insan odaklı bir belediyecilik örneği olduklarını da kamuoyu ile birlikte müşahede etmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Belediye Başkanı Genç: “İşitme Engellilerin Toplumsal Hayatta Geri Kalmamalı "

Etkinlikte bir konuşma yapan Ortahisar Belediye Başkanı Genç de; işitme engellilerin toplumsal hayata katılımı için hiçbir eğitim ve öğretim faaliyetlerinden geri kalmaması gerektiğini ve bu
bağlamda ilkokul ve orta öğretim kurumlarını bitiren işitme engelli öğrencilerden çok azı yazılı belgeleri, yaşıtları kadar iyi anlayabilmektedir. Bu bağlamda bu etkinlik de bu eksikliği gidermek için faydalı olmaktadır şeklinde konuştu.

Programda, Trabzon Yazarlar Derneği Başkanı Mustafa Yazıcı ile Başkan Vekili Mustafa Durmuş'un; büyük Osmanlı sultanları Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman ve Fatih Sultan Mehmet'in hayatına dair yaptıkları sunumlar işaret diliyle işitme engelli katılımcılara eş zamanlı olarak anlatıldı.

Ayrıca proje kapsamında Osmanlı Camii’nde işaret dili ile hutbe, Gülbaharhatun ve Ahi Evren Dede gibi manevi değeri olan mekanları ziyaret ile ilave konferans programı da düzenlendi.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle