GÜNCEL

Irak depreminde son durum! 7.3'lük deprem anı görüntüleri

IRAK depreminden son dakika haberler gelmeye devam ediyor. Saat 21.18'te 7.3 büyüklüğündeki Irak depreminin görüntüleri şoke etti. Merkez üssü Halepçe olan deprem anının görüntüleri ne kadar şiddetli bir sarsıntı olduğunu gösteriyor. Peki ölü sayısı kaç son durum ne?

IRAK'ta 7,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin merkez üssünün Halepçe kentinin 32 km güneybatısı olduğu belirtiliyor. İlk belirlemelere göre Irak'ta 4 kişi hayatını kaybetti en az 255 kişi de yaralandı.
Şaşırtıcı olan haberler ise İran'dan geldi. Depremin merkez üssü Irak olmasına rağmen en çok can kaybı İran'da oldu. İran Devlet Televizyonu, 'İran'da en az 200 kişi öldü, bin 600'den fazla yaralılar var' açıklamasında bulundu.

Kuzey Irak'ı sarsan deprem dün akşam saat 21.18'de kayıtlara geçti. Depremin merkez üssünün Halepçe kentinin 32 km güneybatısı olduğu belirtildi. Kandilli'ye göre deprem zeminden 11.7 kilometre derinlikte meydana geldi. 7.3'lük depremin ardından bölgedeki panik ederken, üç artçı sarsıntı daha meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre, saat 00.33'te meydana gelen deprem 4.8, 01.31'de gerçekleşen deprem 4.6, saat 02.37'deki deprem ise 4.1 büyüklüğünde ölçüldü.

ÖLÜ SAYISI KAÇ OLDU?: Kuzey Irak Sağlık Bakanlığı, depremde ilk belirlemelere göre en az 4 kişinin öldüğü ve 225 kişinin yaralı olduğu bilgisini paylaştı.

Süleymaniye'de 8 köyde büyük hasar oluştuğu belirtiliyor. Depremin ardından Süleymaniye'deki Derbendihan Barajı'na yakın yerleşim alanlarının boşatılması istendi. Süleymaniye'de elektrikler kesildi, telefon ve internet hattı koptu.

EN ÇOK ÖLÜ İRAN'DA : Depremin merkez üssü Halepçe olmasına rağmen en çok can kaybı İran'da meydana geldi. İran sınırında yaşanması nedeniyle ülkenin batısındaki 8 köyde hasar meydana geldi. İran devlet televizyonu, İran'da 200 kişinin hayatını kaybettiğini, bin 600'den fazla kişinin de yaralandığını bildirdi.

DEPREM ANI GÖRÜNTÜLERİ SPİKER KAÇTI

KALIN: EKİPLERİMİZ HAREKETE GEÇMİŞ DURUMDA
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kuzey Irak'ta meydana gelen depremle ilgili oalrak "Irak’ın kuzeyinde meydana gelen deprem nedeniyle AFAD, Kızılay ve diğer birimlerimiz arama-kurtarma çalışmaları ve ilaç, battaniye vb. insani yardımlar için harekete geçmiş durumda" açıklamasında bulundu.
7 ÜLDEDE HİSSEDİLDİ : Deprem Irak'ın tamamı ve Türkiye'nin güney illerinin yanı sıra İran, Suriye, Kuveyt, Azerbaycan ve Birleşik Arap Emirlikleri ülkelerinde de hissedildi

TÜRKİYE'DE BAZI KENTLERDE DE HİSSEDİLDİ : Irak'ın genelinden şiddetle hissedilen deprem, Türkiye'nin de Doğu ve Güneydoğu illerinden de hissedildi. Süleymani merkezli depremle birlikte Van, Hakkari merkez ile ilçeleri Şemdinli, Yüksekova, Çukurca'nın yanısıra Şırnak, Siirt, Mardin, Batman, Diyarbakır il merkezleri ile bağlı ilçelerinde de vatandaşların bir bölümü korku ve panikle sokaklara çıktı. Depremin bu bölgelerde herhangi bir yıkıma yolaçıp açmadığı ile ilgili yerel yönetimler çalışmalar başlattı.

DERBENDİHAN BARAJI TEHLİKEDE
Depremin ardından Süleymaniye'deki Derbendihan Barajı'na yakın yerleşim alanlarının ivedi şekilde boşatılması istendi. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Ziraat ve Su Kaynakları Bakanı Abdulsettar Mecid ise barajda hasar meydana geldiğini, zararın boyutlarının tespiti için çalışma başlatıldığını bildirdi.
Mecid, zararın tespiti ve olası bir felaketin önüne geçilmesi için özellikle baraj zemininde incelemelerin yapılacağını belirterek, evleri baraja yakın olanlara can güvenlikleri için bölgeden uzaklaşmaları çağrısında bulundu.

BAŞBAKANLIK: TÜRKİYE'NİN IRAK'A YARDIMLARI YOLA ÇIKTI
Başbakanlıktan, Irak'taki deprem sonrası Türk Kızılayı'nın bölgedeki depoları vasıtasıyla yardıma başladığı, AFAD ve UMKE arama kurtarma ekipleri ile insani yardım malzemelerinin Habur Sınır Kapısı'na yönlendirildiği bildirildi.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle