ANALİZ

İnsan Görünmez olabilir mi? Dinde Görünmezliğin hükmü nedir?

İnsan Görünmez olabilir mi? Dinde Görünmezlik nasıl anlatılmıştır?

İnsanlık tarihi boyunca hep merak edilen bir konu insanların görünmezlik isteği. Bir çok araştırmada konu edinmiş ve çeşitli bilimsel çalışmalar yapılmış ancak kesin bir sonuca varılmamıştır. İnsanlık tarihi boyunca merak edilen bu konu İlahi ve ilahi olmayan dinler tarafından da zaman zaman açıklanmaya çalışılmıştır.

Kamuoyunun Cübbeli Ahmet hoca olarak tanıdığı, Ahmet Mahmut Ünlü, yaptığı bir sohbet programında görünmez olmak istiyorsanız 'Ya Latif' ismini 129 kez okuyun yanınızdan geçen hatta kıyafetiniz kıyafetine deyse bile görmez sizi şeklinde bir açıklamasından sonra. Görünmezlik merakı sosyal medyada yeniden gündem oldu. Peki dinen görünmezlik imkanın olup olmadığını dinde görünmezliğin yeri ne olduğunu biraz derleyelim istedik.

Bu konuyu dinen araştırdığımızda ilk akla gelen tabi ki Allah Resulü ve yaşadığı dönemdir. Allah Resulü Mekke'de türlü işkenceler gördü. Aynı şekilde sahabeler akla hayale gelmedik zulümlere tabi tutuldular. Bedir'de, Hendek'te, Uhut'da, Tebük'te ve nice savaşlarda Müslümanları şehit verdiler.
Eğer böyle bir durum mümkün olsaydı duası geri çevrilmeyen Peygamber efendimiz ellerini açtığı an görünmez olurdu hatta bütün sahabelerine bu durumu öğretir ve hiçbir sıkıntı yaşamazlardı. Nitekim o bir peygamber ve imanı zirvede yaşayan bir elçiydi duası geri dönmezdi.

Peki önümüzde böyle bir örnek varken neden hala görünmez olmak istiyorsan deyip çeşitli yönlendirmeler yapılıyor. Bunu da yine Efendimizin yaşadığı bir hadiseyi örnek vererek anlatalım. Bilindiği gibi müşrikler gece yarısı efendimizi öldürmeye geldiklerinde efendimizi yatağında bulamazlar ve efendimiz yanlarından çıkıp gitmesine rağmen görememişlerdi. Bu durum ise efendimizin bir avuç toprağa dua okuyup yüzlerine üflemesi mucizesini gerçekleştirmesi ile açıklanıp aslında efendimiz fiziki olarak görünmez olmadığı müşriklerin gözlerinin görme yetisini topraktan kaynaklı bir müddet yitirdiğinin sonucudur.

Bu durumda görünmez olma hadisesi fiziksel olarak değilde karşı tarafın görme yetisini kaybetmesi ile gerçekleşmiştir. Ancak bu örnek sadece peygamber efendimizin bir mucizesi olarak geçer. Cübbeli Ahmet Hocanın bu söylediğine şöyle izahat yapabiliriz.
Bir insan samimi olarak dua edip kalpten o anda bir dilekte bulunur ve kabul olursa karşısında ki insanın Allah'ın yardımı ile dikkati dağılır ve onu görmez. Buda onun için bir görünmezlik olmuş olur. Maksatta hasıl olur.

Cübbeli Ahmet Hocanın bu açıklamasını biz böyle değerlendirelim dedik farklı bir değerlendirmede bulunmak isterseniz de size kalmıştır.

İşte Cübbeli Ahmet Hocanın Görünmezlik ile ilgili açıklaması

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle