ANALİZ

İl Müftüsü Kararnameleri yolda. Halk ile içli dışlı Müftüler geliyor

Diyanet İşleri Başkanlığı İl Müftüleri kararnamelerini yeniliyor. Yeni atanacak müftülerde aranan özellikleri ve son gelişmeleri sizler için değerlendirdik.

Diyanet camiasının büyük merakla beklediği İl Müftüleri kararnameleri yeniden hazırlanıyor. Hükümet değişikliği ile aksayan kararnameler yeni hükümetin kurulmasıyla yenilendi. Kararnameler önümüzdeki günlerde onay için imzaya sunulacak.
Hükümetin değişmesi daha önce kararnamesi çıkmak üzere olan il müftülerinin kararnamelerinin iptal olmasına yol açtı. Bu bazı il Müftüsü adaylarının hayalleri yarım kalmasına, il müftülüğü beklemeyen bazı adayların sürpriz bir şekilde İl müftüsü olmasına yol açtı.
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın önünde 4 farklı atama durumu var.
1- Henüz boş olan bazı il müftülüklerine atama yapılacak.
2- Bulunduğu ilde artık çalışma süresini doldurmuş müftülerden bazıları terfi sayılabilecek illere geçecekler.
3-Diyanet İşleri Başkanlığının takdiriyle İl Müftülüğü görevinden alınıp merkeze çekilecek olanlar.
4- İlçe Müftülüğü veya İl Müftü yardımcılığından İl Müftülüğüne geçecek olanlar. Ayrıca Diyanet Başkanlık bürokratları arasından çok yoğun bir şekilde İl Müftüsü atanacak.
Şu an imzalanıp ilan edilmesi beklenen kararnameler sonucunda illerin en az yüzde 50’sinin müftüleri kesinlikle değişiyor. Bu oran yeni Hükümetin göreve başlaması ve Diyanet’ten sorumlu bakanın değişmesi sonucunda artabilir ama azalmaz.
Başkan Mehmet Görmez'in bu kurumda birlikte çalışmak istediği müftülerin ortak özellikleri ise şunlar; bu özellikler kendilerinde barındırmayan müftüler şimdiden Ankara'dan yani merkezden ev bakabilirler.
1-Diyanet'in çok önem verdiği Kuran Kursu ve cami hizmetlerinin yayılması adına gayret gösterenler.
2-Dikkat çekme adına Diyanet'in anlayışı dışında çarpıcı açıklamalar yapıp merkezi zor durumda bırakmayanlar.
3-Artık Dünya'nın bir umudu haline gelen Diyanet Vakfı'na ve Vakfın yapmak istediği çalışmalara ciddi destek olanlar.
4-İllerinde halka yönelik cami sohbetleri yapan, ilçeleri gezip oralarda program yapan daha doğrusu koltuğuna oturup emir yağdıran değil hareketli ve halkın içinde olanlar. Halkın ve personelin severek destek oldukları müftüler.
Paralel yapıyla mücadele adına Diyanette ciddi bir aşama kaydedildi. Bu yapıya mensubiyetten dolayı herhangi bir il müftüsünün görevden alınacağı düşünülmüyor. Ancak bu mücadelede gevşeklik gösteren müftüler görevlerinden olabilirler.
Akademisyenlikten müftülüğe geçenler Diyanete uyum sağlayamayabiliyor. Tabanın tepkisini çekebiliyor. Bu konu Diyaneti düşündürüyor. Diyanet bundan sonraki tercihini bu kurumda çalışıp akademik kariyerini tamamlamak için üniversiteye geçen ve tekrar Diyanet’e dönmek isteyenlerden yana kullanacak. En son Kayseri için böyle bir tercih yaptı.
Diyanetin şu anki bir başka düşüncesi de illere taşrada yetişen, kurumun ruhunu ve çalışma şeklini iyi bilen personeli il müftüsü olarak değerlendirmek, akademisyenlerden ise merkez teşkilatında istifade etmek.
Kararnameler ilan edildikten sonra özellikle Diyanet medyasında çıkacak yorumlara aldanmayın. Yukarıdaki kriterleri barındırmayan kimse İl Müftüsü olamayacak. Görevden alınanlarda bu maddelerde sayılan özellikleri barındıramayanlar olacaktır.
İllerde fetva makamının temsilcisi olacak ve Din hizmetlerini canlandıracak müftülerin atanması çok hassas ve zorlu bir görev. Allah Cumhurbaşkanı'mız Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Prof. Dr. Mehmet Görmez'in yardımcısı olsun. Şimdi gözler kararnameleri onaylaması bekleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da.
Yeni yayınlanacak müftüler kararnamesi şimdiden Diyanet camiasına hayırlı olsun.
Bedirhaber/Analiz

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle