ANALİZ

İhtisas sınavı mülakat taktikleri

İhtisas sınavı mülakat taktiklerini sizler için derledik. Detaylar haberimizde...

Değerli arkadaşlar mülakat sınavına katılacak arkadaşlar için öncelikle şunu ifade edelim. Sınav mülakat heyeti sınavın akışını belirler. Sınavdan önce mutlaka Komisyonu öğrenin. Komisyon Başkanı Başkanı genelde ihtisas merkezi müdürlerinden seçiliyor. Bazı müdürler yeni değiştiği için başkan büyük ihtimalle sahile komşu eğitim merkezlerinden birinin müdürü olacak.

Sınav komisyon başkanı hangi alanda uzman ise sınav o yönde ağırlık kazanacaktır. Başkanın yanında illaki bir Arapça hocası olacaktır. Başkan Kur’an-ı Kerim ağırlıklı soran biriyse kıraati iyi olan kazanır.
Başkan fıkıh usulü üzerine uzmansa sınavın ekseni değişir.

Arapça ne kadar öncelikte olsa da bu yıl medrese mezunu Arapçası iyi olan adayların yani ilitam mezunlarının daha çok terleyeceğini artık sağır sultan duydu.

Önceki çalışmalara ilaveten aday kursiyerlerin şunlara dikkat etmeleri yararlarına olacaktır:

1)Hafızlık ve K.Kerimi yüzünden okuma gibi iki Vasıf mülakatta iki önemli parametredir.

2)Metinler genellikle Saffet'utefasir, el-ihtiyar, Fetavai Muasara ve Zuhaylinin 4 mezhebe göre fıkıh adlı eserlerinden olacağından bu eserlerden bolca metin okunup aşinalık kesbedilmeli.

3)Giyim kuşam, hal ve tavra azami ihtimam gösterilmeli. Çünkü artık bir imam değil geleceğin idareci ve müftüleri siniz buna şimdiden hazırlanın

4)İlmi derecemiz ne olursa olsun komisyondaki hocaların yılların verdiği deneyimle adeta insan sarrafı olduklarını unutmadan ahlaki bir mütevazilik ve ilmi bir yetkinlik sergilemeli; her türlü ukalalık ve laubali tavırdan da kesinlikle uzak durmak faydanıza olur.

5)Arapça metin okurken yaptığınız ufak tefek hatalar sizi ümitsizliğe ve yılgınlığa düşürmemeli

6)Komisyon üyeleriyle göz kontağı kurmak önemlidir. Heyecan yapmayın sizi mülakata tabi tutanlar 10 yıl önce mülakata girenler olacaktır.

7)Size tanınan zamanın kısıtlı olduğunu hatırda tutarak kısa ve etkili bir biyografi hazırlamalısınız.

8)Yazılıdan anlamışsınızdır. Başkanlık literatürüne hakim değilseniz Ankara'ya kadar yorumlayın.

9)Lisans üstü çalışmalarımız varsa tezinizle ilintili sorularla karşılaşabilirsiniz. Bu esasında bizim için bir avantajdır. Unutmadan adettendir iyi bildiğiniz konuda okkalı bir soru sizi şimdiden bekliyor

10)Karşınızda ciddi duran bir komisyon olacaktır ama bizce siz laubaliliğe düşmeyen esprili bir yaklaşım sergileyin.

11)Tabi ki sınava girmeden bildiğiniz tüm duaları okuyun.

Unutmayın 300 kişi alınacak ve bunlar sizlerin arasından seçilecek.

Umarım gecen yıllarda olduğu gibi kontenjanın altında kursiyer alınması hatasına düşülmez. Kurumun size sizinde iyi bir alim olmak için ihtisas merkezlerine girmeye ihtiyacınız var. Rabbim hepinizin yardımcısı olsun.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle