TEŞKİLAT HABER, ANALİZ

Güneydoğu'ya imam ordusu gerekiyor

Güneydoğu'daki boş imam kadroları doldurmayı bekliyor...

Her gün terör olayları ile gündeme gelen Güneydoğu'daki bazı illerde bulunan imam eksikliği göze çarpıyor. İnsanların özellikle Güneydoğu'da çok değer vermiş olduğu imamların son dönemlerde bölgeyi terk ettikleri görülüyor. Bu durum Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Mart ayı Münhal kadro ilanına da yansıdı.

Mehmet Görmez geçtiğimiz günlerde Bakanlar kuruluna katılmış ve bakanlar kurulu tarafından kendisine doğuda yaşanan sıkıntılarla ilgili insiyatif alması istenmişti.

O günden bugüne Mehmet Görmez Mardin, Van, Şanlıurfa, Cizre gibi yerlerde programlar yaptı. Din görevlileri ile görüştü. Sorunun çözümü ile ilgili bizzat kendisi ilgileniyor. Öncelikli olarak bu bölgedeki eksik imam kadrosunun tamamlanması gerekiyor. Çünkü buradaki boşluğu imam olarak görülen bazı kişiler dolduruyor. Güneydoğu'da kazılan hendeklerin Hendek savaşında kazılan Hendeklere benzeterek terör örgütünün yapmış olduğu faaliyetleri meşrulaştırmaya çalışıyorlar.

Son dönemlerde yaşanan hadiseler imamları da bıktırmış olmalı ki bir çok imam bölgeden ayrıldı ve ayrılmaya devam ediyor.
En son Mart ayı istatistiklerinde Güneydoğu'nun altı ilinde açık bulunan cami sayısı 1000'e yaklaştı.

Bu iller şöyle:
Diyarbakır;153
Şanlıurfa;251
Mardin;154
Van;159
Şırnak;71
Hakkari;58

Bu tablo bir yıl öncesine kadar çok farklıydı ve Hakkari'de bile boş cami bulmak neredeyse imkansızdı.

Bu açıklar muhtemelen ilk imam ataması döneminde öncelikli olarak kapatılacak bölgeler olarak görünüyor. İmamın olmadığı yerde ezanın okunmadığı bir camide terör örgütünün cirit atması daha kolay oluyor. Diyanet İşleri Başkan'ı Mehmet Görmez'in bu sorunu en kısa süre içinde çözeceğini düşünüyoruz.

Görülen o ki Diyanet'e güneydoğudaki problemlerin çözümü için bir imam ordusu gerekiyor.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle