Son DakikaGÜNCEL - İletişim Bilgilerimiz Güncellendi

GÜNDEM

Gözaltındaki CHP'li Eren Erdem tutuklandı mı? İşte karar...

CHP'nin 24 Haziran seçimlerinde yeniden listeye koymadığı Eren Erdem dün gece gözaltına alınmıştı. Bugün İstanbul'da hakim karşısına çıkarılan Eren Erdem, son dakika bilgisine göre üç ayrı suçtan tutuklandı...

ANKARA'daki evinin önünde dün gece gözaltına alınarak İstanbul'a getirilen eski CHP Milletvekili Eren Erdem, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 'silahlı terör örgütüne üye olduğu' ve 'kaçma şüphesi' bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınan Erdem, İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkarıldı. Erdem savunmasının ardından "FETÖ'ye yardım", "gizli tanığı ifşa etmek" ve "soruşturmanın gizliliğini ihlal" suçlarından tutuklandı.

YURTDIŞINA KAÇACAĞI İHBARLARI... Mahkemenin tutuklama kararında "Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek suçunu işlediğine dair kuvvetli suç şüphesini gösteren olguların bulunması, kendi twitter hesabında 'ilk durak Maraş' yazdıktan sonra ertesi sabah hakkında aynı gün konulan yurt dışı çıkış yasağı tedbirinden haberi olmadan çıkış yapmak istediği daha sonra ise sanık hakkında yapılan ihbar ile yasadışı yollardan yurt dışına kaçacağı yönünde kuvvetli olgular bulunduğu, gelinen bu aşamada adli kontrol kararının yetersiz kalacağı anlaşıldığından tutuklanmasına" denildi.

ERDEM HAKKINDAKİ SUÇLAMALAR... Eren Erdem hakkında, İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bir dönem genel yayın yönetmenliğini yaptığı Karşı Gazetesi'ndeki çalışmaları nedeniyle dava açılmıştı. Erdem hakkında "Silahlı terör örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek", "Gizli tanığı deşifre etmek" ve "Soruşturmanın gizliliğini ihlal" suçlarından 9,5 yıldan 22 yıla kadar hapis isteniyor.

Erdem hakkında açılan davanın ilk duruşmasının 19 Eylül'de saat 10.00'da yapılmasına karar verilmişti. Eren Erdem, iddianamenin mahkeme tarafından kabul edilmesinin ardından 21 Mayıs günü Atatürk Havalimanı'na gitmiş, ancak hakkındaki yurtdışı çıkış yasağı nedeniyle çıkış yapamamıştı.

CHP'liler tarafından paylaşılan fotoğraf

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle