Son DakikaGÜNCEL - İletişim Bilgilerimiz Güncellendi

ANALİZ

Mehmet Görmez'e neden reis denildiğini biliyor musunuz?

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e neden reis denildiğini biliyor musunuz? Detaylar Haberimizde

Ülkemizde son dönemde Diyanet İşleri Başkanlığı ve Diyanet kurumunu yıpratma çalışmaları yoğunluk kazandı. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve başında bulunduğu Diyanet, çeşitli bahanelerle hedef tahtasına konularak sürekli yıpratılmaya çalışılıyor. Bu yıpratma çalışmalarına en güzel cevap ise Halktan geldi. Millet Diyanet ve Başkanına sahip çıkma adına Görmez'i "Reis" ilan etti. Bu da milletin gönlünde kazandığı sevgiyi ifade ediyor.

Millet sevdiği insana sevdiği yöneticiye "Reis" der milletimizde Başkanına sahip çıkarak reis unvanını verdi. Diyanet İşleri başkanı Mehmet Görmez göreve geldiği günden beri yaptığı hizmetlerle halkın gönlünde taht kurdu. Buda ona "Reis" unvanını kazandırdı. Başta diyanet Teşkilatı olmak üzere halk da Diyanet İşleri Başkanı demektense sevgisini "Reis" diyerek ifade ediyor. İslam aleminin yaşayan "Reis"i olarak halkın gönlünde yer edinen Görmez kaptanlık koltuğuna oturduğu günden beri hizmetleri ile gönülleri fethetti.

Osmanlı'da Reis ne anlama geliyor? Kısa tarihi şöyle:

Osmanlı kuruluşundan sonra din ve diyanet işlerinin en yüksek mertebesi Şeyhülislam'dı. Halk Şeyhülislam'a da "Reis" iltifatında bulunmuştu. Birçok padişaha "Reis" unvanı verilmezken Şeyhülislamlar Reisüldin veyahut Reisül Diyane şeklinde hitap edilerek anılmıştır.

Şeyhülislam ya da Şeyh-ül İslam (Osmanlıca: شَيْخُ الإسْلام), dini konularda en yüksek derecede bilgi ve yetkiye sahip olan kimse anlamına gelir. Osmanlı Devleti zamanında şeyhülislam dini konularda en yüksek yetkiye sahip devlet görevlisiydi. Gerektiği zaman dini sorunlarla ilgili görüşlerini fetva yayınlayarak açıklardı. Bu fetvalar kanun niteliği taşırlardı. 1920 yılında Ankara'da kurulan Meclis Hükumetinde bu makam Şeriye ve Evkaf Vekaleti adıyla "Bakanlık" olarak yer aldı. Cumhuriyetin ilanından kısa bir süre sonra 1924 yılında laiklik ilkesinin kabul edilmesi sonucu bu bakanlık kaldırıldı. Yerini Diyanet İşleri Başkanlığı aldı. Ama Diyanet İşleri Başkanına Reisüd-din den mülhem Reis ifadesi kullanılmaya devam etti. Özellikle başkanlık makamında aktif olan ve önemli açılımlar yapan Başkan'lar daha çok Reis olarak adlandırıldı.

Öte yandan Osmanlı Devletinde birçok İslam alimine veyahut İslam adına yenilik yapmış kişilere de "Reis" denilmiştir.
Piri Reis, Kemal Reis, Kurtoğlu Hızır Reis, Koca Murat Reis, Oruç Reis, Seydi Ali Reis,Turgut Reis gibi birçok şahsa "Reis" unvanı verilmiştir. Ama Cumhuriyetten sonra "Reis" ifadesi daha çok Diyanet İşleri Başkanlarına yönelik kullanılmıştır.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle