TEŞKİLAT HABER

Görgülü 'Çocukların ana baba üzerinde hakkı vardır'

Aydın Müftülüğü Aile ve Dine Rehberlik Bürosu tarafından, Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanlığı’nın Türkiye genelinde düzenlediği “Aile” konferanslarından biri de, Aydın İl Müftülüğü konferans salonunda düzenlendi.

Aydın Müftülüğü Aile ve Dine Rehberlik Bürosu tarafından, Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanlığı'nın Türkiye genelinde düzenlediği "Aile" konferanslarından biri de, Aydın İl Müftülüğü konferans salonunda düzenlendi.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan konferansın, açılış konuşmasını Din Hizmetleri ve Eğitimden sorumlu Müftü Yardımcısı Mehmet Aslan yaptı. Aile ve Dini Rehberlik Bürolarının faaliyetleri hakkında bilgi veren Aslan, katılımcılara teşekkür etti.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurul Uzmanı Doç. Dr. Ülfet Görgülü konferansta anne-baba rollerinden ve çocuklarla kuracakları sağlıklı ilişkilerden söz ederken, Anne-babanın çocuklar üzerine olan hakları kadar, çocuklarında anne-babalar üzerinde hakları olduğunu anlattı.

Ailenin oluşumu ve sürecinde özellikle anneleri elen alan diğer psikolog Esra Dağhan ise ebeveynlerin davranışlarını irdelerken, çocuklara bağımlı olan annelerin bağımsız çocuk yetiştiremeyeceğini önemle vurgulayarak, bu konuda anne-babalara düşen görevleri anlattı.

Ailenin oluşumu ve sürecinde özellikle anneleri elen alan diğer komuşmacı Psikolog Esra Dağhan ebeveynlerin davranışlarını irdeledi .Özellikle çocuklarına bağımlı anne davranışlarından söz etti. Çocuklara bağımlı olan annelerin bağımsız çocuk yetiştiremeyeceğini önemle vurgulayarak, bu konuda anne-babalara düşen görevleri anlattı. Hiç kimsenin bir başka kişiye mahkum ve mecbur olmadığını, kişilerin ancak birey olarak insan ve iyi bir kul olarak var olabileceklerini, sadece ve sadece bir başkası için yaşamanın insanı mutlu kılamayacağını anlattı. Özellikle kadınların yüklendikleri anne, gelin, komşu çalışan evlat v.b rollerinde nihai hedefin kişinin mutluluğundan öte allahın kişiye yüklediği sorumluluk olduğunu önemle vurguladı. Kişi mutluluğu öne çıkarıldığında yapanı her zaman mutlu etmeyeceğini anlattı. Kişi kendinden vaz geçerek kendini eriterek kimseye fayda sağlayamayacağını anlattı. “Allah kullarını bir başkasına teslim edecek kadar kulundan vazgeçmiş değildir” diyen Dağhan aile bireylerinin istenen özgürlüğü kişilikleri korunarak ancak olabileceğini anlattı.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle