DİYANET, ANALİZ

Fıtır sadakası eflasyona yenik düştü

Diyanet işleri Başkanlığı her yıl belirlediği fıtır sadakası enflasyona karşı koyamadı.

Diyanet işleri başkanlığı 2018 yılı fitre miktarını açıklamıştı. Ancak açıklanan fıtır sadakası her yıl olduğu gibi bu yılda enflasyonun altında kalıyor. 2018-2019 Ramazan ayları arasında kalan zaman içerisinde ki fıtır sadakası miktarı 19 tl olarak belirleyen diyanet bunu en alt sınır olarak ifade etsede belirttiği rakam enflasyonun altında kaldı.

İşte Diyanet İşleri Başkanlığının Bu yıl ki fıtır sadakası açıklaması,

Din İşleri Yüksek Kurulu Dr. Ekrem Keleş başkanlığında toplanarak, 2018 yılı fıtır sadakası miktarının görüşüldüğü belirtildi.Toplantıda yapılan değerlendirmeler sonucunda fıtır sadakasının, Müslüman toplumların neredeyse tamamına yakın bir kesimi tarafından veriliyor olması, mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak 2018 yılı ramazan ayın başlangıcından 2019 yılı ramazan ayı başlangıcına kadar olan sürede 19,00 lira olarak belirlenmesine karar verildiği aktarıldı.

Belirlenen bu miktarın, "asgari miktar" olduğu, fıtır sadakasında verilecek miktar konusunda bir üst sınır bulunmadığı ifade edildi. Bu konuda ideal olanın, herkesin kendi hayat standardına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir miktar vermesi olduğu aktarılan açıklamada, söz konusu miktarın, gıda yardımı veya nakdi olarak da ödenebileceğine dikkati çekti.

Diyanet İşleri heyeti bu rakamları belirlerken kişinin günlük gıda ihtiyacını hesaplıyor. Ancak günümüzde toplumda oluşan hassasiyetler ve ihtiyaçlar hesaplamanın biraz daha genişletilmesini ön görüyor. Diyanet işleri başkanlığının yıllara göre belirlediği Fıtır sadakası her yıl artış göstersede yeterli görülmeyince çeşitli tartışmalarıda beraberinde getiriyor.

Dilerseniz Yıllara göre Diyaneti'n belirlediği rakamlar

2011 yılında: 7.5 TL
2012 yılında: 8,5 TL
2013 yılında: 9.5 TL
2014 yılında: 10 TL
2015 yılında: 11.5 TL
2016 yılında: 15 Tl
2017 yılında: 16 Tl
2018 yılında: 19 tl

Peki yıllara göre enflasyon rakamları

2017 enflasyon 15,47 olurken 2018'de açıklanan 10,26

Bu yazılanlar Diyanet İşleri Başkanlığımızı eleştirmek mahiyetinde değildir. Ancak fıtır sadakasını enflasyona ezdirmemeli diyenlerin bir arzusu. Başkanlığımızın heyeti elbette dini hassasiyetlerin yanında toplum hassasiyetlerini düşünüyor. Umarım maksat hasıl olmuştur diyelim ve bitirelim...

FİTRE KİMLERE VERİLİR?

Fitre zekat verilen kişileri verilebilir. Kişi kendi torunu ve çocuğuna fitre veremez. Ancak gelin, damat, kayınvalide, kayınpeder, üvey çocuk ve kayınbirader gibi kan bağı olmayan akrabalar fakir ise onlara verilebilir.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle