Son DakikaGÜNCEL - İletişim Bilgilerimiz Güncellendi

SENDİKA

FİLİSTİN HALKININ YANINDAYIZ

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, siyanist İsrail devletinin Filistin halkına karşı haksız, hukuksuz ve acımasız saldırıları karşısında tavrını eleştirerek basın açıklaması yaptı.

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, siyanist İsrail devletinin Filistin halkına karşı
haksız, hukuksuz ve acımasız saldırıları karşısında tavrını eleştirerek basın açıklaması yaptı.
Filistin halkının “Büyük dönüş Yürüyüşü” adını verdiği barışçıl eyleme kan bulaştıran
İsrail’in, dünyanın gözü önünde katliam yaptığını ve işgalini zorbalıkla örtmeye çalıştığını
belirten Türüt, açıklamasında şunları söyledi: “İsrail, 30 Mart 1976'da ülkenin kuzeyindeki
Celile bölgesinde yaşayan İsrail vatandaşı Filistinlilere ait binlerce dönüm araziye el koydu.
Bunun üzerine Filistin halkı, bu gasbı protesto etmek için genel greve gitti ve gösteriler
düzenledi. "Toprak Günü" olarak anılan bu olayın 42. yıldönümü kutlanıyor. Filistinliler
vatanlarına dönmek istiyor. Bunun için tüm kararlılıklarını da dünyaya göstermek istiyorlar.
Ayrıca 2006 yılından beri Gazze’ye uygulanan ambargonun kaldırılması için de direniyorlar.
İsrail ise, Filistin’in bu meşru talebini Müslümanların üzerine ateş açarak geri çeviriyor.

Filistin, adeta ölü şehir görünümünde; her yer yıkılmış ve harabe hâlde. Müslüman kardeşlerimiz perişan hâlde, çocuklar aç ve sefil. En büyük acıyı yaşayanlar da kadın, çocuk ve yaşlılar. Tüm hakları gaspedilmiş, dünya ise sadece seyrediyor.

Müslüman ülkelere “’demokrasi’ götüreceğini vaat eden, sonra ekonomik ve siyasi her türlü yaptırımlarla o ülkeleri sıkıştırarak zorlayan ABD ise, Müslümanlara uygulanan zulmün baş sorumlusudur. Filistin de, Müslümanlara uygulanan zulmü silah yardımı yaparak destekleyen ABD’nin bu tavrı Yahudi Ulus Devlet Yasası’nı desteklemesiyle rayından çıkmış ve Müslümanlara açıkça düşmanlığını göstermiştir. ABD’nin desteğiyle Siyonist İsrail devleti rayından çıkarak azgınlaşmıştır. Filistin halkına karşı uygulanan haksız ve hukuksuz uygulamalar haddini aşmıştır.

İki tarafın da ateşkese razı olması sevindiricidir. Endişeyle takip edilen tek taraflı orantısız güç savaşının, diğer tarafın daha fazla kayıpla sonuçlanacağı gerçeğini düşündüğümüz zaman anlaşma önemsenmelidir. Ancak ne olacak? Ateşkes çözüm mü? Bu soruların aslında cevabı bellidir? Siyonist ve kudurmuş İsrail devleti, emperyalizmin babası ABD’nin desteğiyle hiçbir zaman yerinde durmayacak ve Filistinli Müslümanları kışkırtarak onları öldürmeye devam edecektir. O halde çözüm, Filistinli kardeşlerimizin meşru haklarının iadesidir. Biz, Filistinli kardeşlerimize tüm hakları verilene kadar yanlarındayız ve onları bu hakları davalarında sonuna kadar destekliyoruz.

ABD ve Filistin, eli kanlı iki terör devletidir. Baskıcı ve Müslümanlara zulüm etmekten zevk alan, Müslümanlar söz konusu olduğunda insan haklarını rafa kaldıran eli kanlı bu terör devletlerine karşı bütün Müslüman ülkelerin bir araya gelerek ortak hareket etmesi zorunludur. Sessiz kalınması halinde kaçınılmaz olan, Filistinli Müslümanların uğradığı akibiyet ve hüsrandır. Bölge de barışın kalıcı olabilmesi için Müslüman ülkelerin bir araya gelmesi kaçınılmaz olacaktır. İslam ülkeleri başta olmak üzere BM, uluslararası birliklerin ve ABD ile İsrail’in bu uygulamalarından rahatsız olan ülkelerin birlikte hareket ederek barışı kalıcı olarak sağlamaya çalışmaları gerekir.

Eli kanlı İsrail tarafından şehit edilen Filistinli kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Kederli ailelerine ve Müslüman âlemine başsağlığı diliyoruz. Yaralılara Allah’tan acil şifalar temenni ediyoruz. Filistinli kardeşlerimizin bu onurlu mücadelelerinin

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle