Son DakikaGÜNCEL - İletişim Bilgilerimiz Güncellendi

ANALİZ

Eyy Urfa nasıl bir vebal aldında bunları hak ettin

EYY Urfa nasıl bir vebal aldın nasıl bir günah işledin veya günaha sustunda bunlar başına geldi.

Şanlıurfa'da son aylarda yaşanan üzücü hadiseler toplumda ki yaralar üzerine bir analiz yazmamıza neden oldu. Urfa denilince Şanını 1. Dünya savaşından almış peygamberler diyarı, Evliyalar mekanı Hz. İbrahim aleyhisselamın mekanı, saffı belli olsun diye ateşe su taşıyan karıncanın toprağı. Peki neler oldu o kutsal toprakta o kutsal medeniyete, içinde barındırdığı hayvanların bile ibretlik hikmetlerini duyduğumuz koca şehre o insanlara ne oldu.

Eyy Urfa sana ne oldu da Allah (cc) içinden merhameti, iyi huyu, güzel ahlakı, edebi aldı. Nasıl bir vebal aldın'da yüce yaradan seni çağın en kötü zulümlerine, gaddarlığına, vahşiliğine şahit etti. Toplum olarak saygın durumdan zelil duruma ne düşürdü seni. Yaşanan o kadar kötü hadisenin Urfa'da cereyan etmesinin müsebbibi olan vebalin ne? eyy Urfa...

Dilerseniz yaşanan üzücü hadisleri kısaca hatırlayalım.

Çok geriye gitmeden 24 Haziran seçimleri öncesinde karanlık bir hava ve sonunda kanlar aktı canlar gitti, Seçim günü Ülkenin titreyen kalbi Urfay'dı herkes Allah'ım ne olur ölen olmasın Allah'ım ne olur kan dökülmesin diye dua etti yaşanacak her türlü şey yaşandı.

Peki ya sonra seçimden hemen sonra Urfa'nın başı beladan bir türlü çıkmadı, yaşanan bir çok travmadan en can yakan Urfa'da olmaz denilen ama olan şu hadiseler, 14 yaşında bir kız çocuğunun abisi ve dayısı tarafından hamile bırakılması ve bir bebek dünyaya getirmesi şok etti herkesi, çocuğun ateşini düşürmedi diye bir doktorun kafası parke taşı ile parçalanması insanın kanını dondurur cinsten. Bir anne çocuğunun hayatını 50 liradan daha kıymetsiz görmesi ve 5 kattan iple sarkıtıp kapı açtırmasını denemesi. Başka illerde yaşanan çocuk tacizleri infazları hayvan katliamlarını da unutmamak lazım. Ve daha yazmaya yüreğimizin yetmediği onca vahşet taciz tecavüz infaz aile içi taciz hadiseleri. Örnekleri çok uzatmak detaylarını vermek istemediğimizden sadece başlıkları ile aktardık hatırlanması için..

Başa dönecek olursak eyy Urfa sen nasıl bir vebal aldın nasıl bir günah işledin de başına bunca şey geliyor. toplum olarak nasıl bir günah işlediğini ancak Yüce Rabbimiz bilir ama hadiselerin cereyanına bakınca ibretlik şu sonuç çıkıyor. Yüce Rabbim bir toplumu helak edince illa başına çekirge sürülerini musallat etmesi, İlla suların göğe yükselmesi veyahut dağların yürümesine gerek yoktur. Bir toplumdan peygamberin güzel Ahlakı, kalplerinden merhameti,hayvanlara sevgiyi, saygıyı,edebi alması o topluma helak için yeterde artar. Nitekim bu kalemlerin çöktüğü toplumlar Dünya'da iken kendilerine cehennem hayatı yaşatıyor. Belki bazı okuyucularımız yahu bu söyledikleriniz sadece Urfa'da yok tüm ülkede var diyecek o zaman aynı soruyu tüm ülke için sormak lazım 81 milyon olarak nasıl bir Vebal aldık, Nasıl bir günah işledikte hanemizin bir odasında böyle durumlar yaşanıyor, Rabbim bizlerden bu güzel haseneleri alıyor diye sormak lazım... (Ülkeyi hane Urfa'yı oda olarak düşünerek)

Hasılı...
Urfa genelinden Ülke geneline döndüğümüzde toplum olarak yaptığımız bazı yanlış şeyler sustuğumuz bazı hadiselere binaen (Allahu a'lem) Rabbimin hoşuna gitmemiş olabiliriz, ondandır ki bu sıkıntılar başımıza geliyor olabilir. Bu durumlardan kurtarması için Yüce mevlaya el açıp dua etmekten başka çare yoktur.

Diyanet İşleri Başkanlığı tüm ülkede ilan ettiği seferberliklerde tövbe programları yapmalı hatta il'lerde açık alanlarda bütün vatandaşlarla birlikte toplu şekilde tevbe i istiğfar getirmeli ve bunu tüm yurtta yapıp dua etmeli, minik bebekleri yaşlıları en önde tutup ellerini açtırmalı ve Yüce mevladan af dilenmeli. Umulur ki Rabbim çok bağışlayandır inşallah bizleride bağışlar...AMİN

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle