DİYANET, ANALİZ

Eyy Diyanet Heybetini gizli tut, Kılıcın Cemaatleri korkutuyor

Cemaatlerin tepesinde gezen operayon kılıcı için Diyanet'e seslenmek istiyorum, " Ey Diyanet Heybetini gizli tut kılıcın cemaatleri korkutuyor" diyelim.

Son zamanlarda Ülke gündeminin birinci maddesi olamasa da birinci maddesi kadar önemli konu Cemaatlere operasyon meselesi. Gün geçmiyor ki haberlerde şu cemaate operasyon mu var cümleleri gözümüze çarpmasın. Ülkemizin cemaatler konusunda yaşadığı bariz sıkıntılar, siyasi ve yöneticilerin iradeleri ile birleşince cemaatlerin tepesinde gezen operasyon kılıcı bu sefer kimi biçecek sorusunu akla getiriyor.

Cemaatlerin mevcut durumdaki dağınıklıkları birbirlerine karşı olan tutumları, yaşanılan çağın gereksinimlerine karşı cevap veremeyişleri üstelik cemaat liderlerinin bazen çağa uygun olmayan çıkışları toplumun cemaatlere olan bakışını iyice değiştiriyor. Ak Parti hükumetleri döneminde büyümeye doğru ivme kazanan cemaatler birbirlerine olan tutum ve davranışları kazanılan ivmeleri tam tersine çevirdi. Geçtiğimiz yıllar içerisinde cemaatlerin safları sıkı tutma düşüncesi ile kendi tabanlarına akla hayale gelmedik söylemler aktarması hem cemaatleri hem liderlerine olan inancı zayıflatıyor. Bu uydurma ve akla hayale uymayan işlere karşı Diyanet işleri Başkanlığı karşı çıkıyor. Zaman zaman cemaat liderlerinin söylediklerine üst perdeden karşı çıkılınca hemen akla cemaatlerin tepesinde gezen operasyon kılıcı Diyanet İşleri Başkanlığının elinde mi diye konuşulmaya başlanıyor.

Cemaatlerin tepesinde gezen operasyon kılıcı Diyanetin elindedir diyen bir çok kişi şu örnekle haklılığını izah etmeye çalışıyor. Bunlardan biri de gazeteci Ahmet Hakan.

Ahmet Hakan'nın bu konudaki yazısına bir bakalım isterseniz

Ahmet Hakan, köşe yazısında Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, isim vermeden sert bir şekilde Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü'yü eleştirisini konu edindi. Ahmet Hakan, Erbaş'ın Adnan Oktar'a eleştirisi sonrası olanları hatırlatıp o soruyu sordu.
CÜBBELİ Ahmet Hoca lakaplı Ahmet Mahmut Ünlü'nün, Abdülkadir Geylani'nin pişmiş tavuğu canlandırdığını iddia ettiği hikayesi olay oldu. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, isim vermeden Cübbeli için "Vatandaşlarımızın samimi duygularını istismar ediyor ve sömürüyor" dedi. Hürriyet yazarı Ahmet Hakan tüm bu olanlardan sonra Cübbeli Ahmet'e operasyon yapılabileceğini yazdı.

CÜBBELİ'YE OPERASYON MU?..

DİYANET İşleri Başkanı, isim vermemiş ama Cübbeli Ahmet’i ima eden sert eleştirilerde bulunmuş.
Hatırlayalım:
Diyanet İşleri Başkanı en son Adnan Oktar’ı sert eleştirmiş, ardından Adnan Oktar grubuna operasyon gelmişti.
Acaba?
Cübbeli’ye de mi?
Ne yani? Adnan Oktar’ın telefonunun ardından...
Sabahın köründe bir de Cübbeli’nin telefonu mu gelecek bana
Hafazanallah! Hafazanallah!

Evet Ahmet Hakan'ın köşesine taşıdığı Adnan Oktar ve Cübbeli örneği Cemaatlere Operasyon kılıcının Diyanet İşleri Başkanlığının elinde mi diyenlerin makul izahı.

Başka bir örnekte ise internethaber.com yazarı Süleyman Özışık gündeme getirdiği ve Süleymancıların ses kaydı olduğu iddia edilen konuşmalar sonrası operasyon söylemleri.

En nihayetinde Cemaatlerin tepesinde gezen operasyon kılıcı, kimin elinde bilemeyiz ama söylemi bile cemaatlerde itibar ve ekonomik olarak bir korku, bir endişe ve en önemlisi maneviyatlarını kırmaya yetiyor. Cemaatler bir manevi merkez olma gayretlerini bir kenara bırakıp birilerini kızdırmama birilerinin işlerine geldiği gibi yönlendirmeye başlıyor. Buda cemaatlere ceza olarak yeter manevi cihetle düşünüldüğünde. Bu sebeple Diyanet'e şöyle seslenmek doğru olabilir; " Ey Diyanet Heybetini gizli tut kılıcın cemaatleri korkutuyor"

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle