HAYAT, CAİZ Mİ?

Evlilikteki mehrin hükmü nedir? Esini aldatan kadın veya erkeğin nikahı hala geçerli midir? kocasını aldatan bir kadına boşanırken mehir verilir mi?

Site yazarımız Ahmet Karataş hoca, fetva köşesine gelen "Öncelikle evlilikteki mehrin hükmü nedir? Esini aldatan kadın veya erkeğin nikahı hala geçerli midir? kocasını aldatan bir kadına boşanırken mehir verilir mi?" sorusuna etraflıca cevap verdi.

İşte Ahmet Karataş hocanın "Öncelikle evlilikteki mehrin hükmü nedir? Esini aldatan kadın veya erkeğin nikahı hala geçerli midir? kocasını aldatan bir kadına boşanırken mehir verilir mi?" sorularına cevab:

--Değerli okurum bir soruda nikahla ilgili olarak üç tane soru sormuşsunuz. Hepsini ayrı ayrı cevaplayacağım. Sorunun birinci kısmında nikah esnasında kadınlara verilen mehrin hükmünün sormuşsunuz. Kadınlara mehir vermek Kur'an ve sünnetle farz kılınmıştır. Nisa suresinin 4. Ayetinde "Kadınlara mehirlerini gönül hoşnutluğu ile veriniz" buyurmaktadır. Aynı surenin 24. Ayetinde de "Kadınlara mehirlerini bir fariza olarak veriniz" buyrulmaktadır. Bu ayet-i kerimelerden ve Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellemin sünnetinden dolayı alimler kadınlara mehrin verilmesinin farz olduğunu belirtmişlerdir.

--Bir kadın ya da erkek eşini gayri meşru bir şekilde yabancı birisi ile aldatması büyük günahlardan bir tanesidir. Ancak böyle bir durumun meydana gelmesi nikaha herhangi bir zarar vermez. Eşler arasında nikah bağı devam eder.

--Bir kadın mehiri Nikah kıyılırken hak eder boşanırken değil. Dolayısıyla eşler bosansalar bile erkek nikah esnasında belirlenen mehri kadına ödemek zorundadır. Eğer bu mehri kadına henüz ödemediyse boşanma gerçekleşir gerçekleşmez ödemesi gerekir.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle