SİYASET

Erdoğan: ABD ile Suriye güvenli bölgesi konusunda "tatmin edici bir plan yok"

Cumhurbaşkanı, ABD’nin Suriye’deki "güvenli bölge" için kabul edilebilir planlar sunmadığını, Manbij’e geçtiği konusunda uyardığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Suriye'nin kuzey doğusunda Suriye Devlet Başkanı Donald Trump'ın önerisini onaylamasından üç hafta sonra "güvenli bir bölge" oluşturulması için kabul edilebilir bir plan görmediğini söyledi .

Erdoğan, Salı günü AK Parti 'nin meclis toplantısına yaptığı açıklamada, "Henüz somut bir şekilde önümüze konan tatmin edici bir plan yok." Dedi.

“Tabii ki, anlaşmalarımıza sadık kaldık, sözümüz sözdür. Fakat sabrımız sınırsız değil.”

Trump , Suriye'nin kuzeyindeki 2.000 ABD askerinin hepsini çıkardığını açıkladıktan sonra Kürtler için "güvenli bölge" kurulmasını önerdi .

ABD'nin Suriye'den çekilme kararı, Türkiye'nin kuzeydeki Manbij kasabasındaki Washington destekli Suriye-Kürt YPG milislerine yönelik bir saldırı için hazırlık yaptığını belirtti.

Erdoğan Ocak ayında Trump ile bir telefon görüşmesi sonrasında harekete destek verdi. Ülkenin Türkiye ile olan sınırı boyunca, 32km derinliğindeki bölgenin Suriye içinde oluşturulacağını söyledi.

Ancak Türkiye , Ankara'nın "terörist" bir grup olarak gördüğü YPG'nin planlanan Suriye bölgesine sığınmasına izin vermeyeceğini söyledi.

Suriye Demokratik Güçlerine (SDF) öncülük eden YPG, Irak’ın İslam Devleti’ni ve Levant’ı ( IŞİD olarak da bilinir), kuzey Suriye’deki büyük yerlerden uzaklaştırmada kilit rol oynadı .

Amerika Birleşik Devletleri Türkiye Trump ABD askerlerinin çekilmesiyle Ankara YPG saldırıya eğer "ekonomik Türkiye'yi harap" tehdit etmesinin, onun ittifak Kürt savaşçıları için güvenliğini sağlamak talep etti.

Planlı çekilişi memnuniyetle karşılayan Erdoğan, Salı günü yaptığı açıklamada, "teröristlerin" birkaç hafta içinde Manbiç'ten kaldırılmadığı takdirde Türkiye'nin beklemeye istekliliğinin sona ereceğini söyledi.

Türk lider daha önce Ankara’nın bölgeleri kendi başına yaratabilecek kapasiteye sahip olduğunu, ancak işbirliği yapmak istiyorlarsa ABD ve Rusya’yı dışlamayacağını söyledi.

Erdoğan’ın Ocak ayında yaptığı açıklamada, Türkiye'nin müttefikleri birkaç ay içinde bölgelerin kurulmasına yardım etmeleri ya da "kesinlikle bu güvenli bölgeyi ya da tampon bölgeyi kendimiz oluşturacağız" dedi. "Müttefiklerimizden tek beklentimiz, Türkiye'nin çabalarına lojistik destek vermeleridir."

Bu arada, SDF güvenli bir bölge yaratmaya yardım etmeye hazır olduğunu söyledi ve böyle bir bölgenin "yabancı müdahaleyi engelleyecek uluslararası garantileri ..." olması gerektiğini söyledi.

Güvenli bölge Çarşamba günü ABD’de, ISIL’le savaşan ülkelerin koalisyonundan bakanların yaptığı toplantıda bir sorun olacak. Görüşmelere Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu katılacak.

HABER AJANSLARI

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle