Son DakikaGÜNCEL - İletişim Bilgilerimiz Güncellendi

YEREL

Eğitimci - Yazar Sait Çamlıca’dan Hakkâri Şemdinli’de 5 konferans

Öğrencileri okuyamayan öğretmen, öğrencileri okutamaz’

Hakkari / Ziya Gündüz

Şemdinli Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte Şemdinli’de görev yapan öğretmenlere konferans veren Eğitimci - Yazar Sait Çamlıca ‘Öğrencileri okuyamayan Öğretmen, öğrencileri okutamaz’ dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Senar Yüce’nin selamlama konuşmasıyla başlayan programda Eğitimci - Yazar Sait Çamlıca şunları anlattı:

_‘Bizim zamanımızda böyle değildi, zamane gençliğinde iş yok’ sözlerine inanan ve bu sözleri gözlük yaparak gençlere ve öğrencilere bakan herkes, bakış açısını değiştirmek zorundadır.
Sorun gençlerde veya öğrencilerde değil, zamanın değişiminin gençlere ve öğrencilere yansımasını göremeyen yetişkinlerdedir.

‘Kendisini eğitmeyen başkasını eğitemez’ gerçeğini herkesten önce öğretmenlerin bilmesi, anlaması ve uygulaması gerekiyor. Kitap okumayan, kendini geliştirmeyen, bilgilerini yenileyip güncellemeyen bir öğretmen, her geçen yıl gençleri okumakta, anlamakta zorlanacaktır.

‘Ben ‘Her öğretmenin, dersine girdiği sınıfın Milli Eğitim Bakanı olduğuna’ bütün kalbimle inanırım_’ diyen Eğitimci Yazar Sait Çamlıca sözlerine şöyle devam etti;‘Bir Öğretmen, dersine girdiği sınıf için ne yapabiliyorsa, eğitim adına yapabileceği de odur. Sistemin iyi veya kötü olması, iyi veya kötü bir öğretmen olmasını sağlamaz.

Aynı şeyi okul müdürleri için de söylerim: ‘Bir okulun Milli Eğitim Bakanı, o okulun Müdürüdür.’ Yönetim becerisi, eğitim adına ülkesine katkısı, yönettiği okul ile belli olur. Bir ilçenin veya ilin Milli Eğitim Bakanı, İl / ilçe Milli Eğitim Müdürleridir. Görev yaptıkları okul, ilçe veya il için bir şey yapamayan yöneticiler, şikayet değil istifa etmeli. Yönetemeyen, koltuk için o makamda oturmamalı.

Anne ve Babalar eğitime dahil edilmesi gerektiğine vurgu yapan Sait Çamlıca ‘Anne ve babaları da mutlaka eğitme ve geliştirme projeleri yapmak zorunda Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Eğitim Müdürleri, Okul Müdürleri ve Öğretmenler. Kendileri için dünyanın en değerli varlığı olan evlatlarını bize teslim ediyor anne babalar. Okul ile ilişkileri sadece kayıt ve devamsızlık ile sınırlı olmamalı. Çocuk eğitimi, ergenlik dönemi iletişim, ders çalışma alışkanlığı ve aile, okul ve ev iş birliği gibi konularda ne kadar aktif projeler yapılırsa, çocuklar için o kadar faydalı oluyor’ dedi.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle