EKONOMİ

Doların havasını indiren açıklama Türkiye ekonomisi

Uluslararası Para Fonu IMF, Türkiye için büyüme öngörüsünü yüzde 5.1'e yükseltti. IMF'nin açıklamasının ardından ABD kriziyle yükselen dolarda rüzgar tersine döndü.

ABD'nin Türkiye ile yaşadığı vize krizi sonrası dolar kuru ani tırmanışa geçerek 3,85'leri görmüştü. Euro da 3,40'ların üstüne çıkarak rekora imza atmıştı. Ekonomide kara bulutları dağıtan açıklama IMF'den geldi. Fon, "yılın ilk çeyreğinde beklentilerden güçlü büyüme"ye bağlı olarak, Türkiye ekonomisinin 2017 yılı için büyüme beklentisini yükseltti. Bu açıklamanın ardından dolar 3,6683'e gerilerken, euro ise yüzde 0,55 düşüşle 4,3241 seviyesinde işlem görmeye başladı.
IMF'nin bugün yayınlanan "Sonbahar Dönemi Dünya Ekonomik Görünüm Raporu"nda, Türkiye için bir önceki raporunda yüzde 2.5 olarak açıklanan 2017 büyüme öngörüsü, yüzde 5.1'e çıkarıldı.
Raporda, beklentilerin üzerinde gelen ilk çeyrek büyümesi için, "kısmen ihracatta toparlanma ve daha genişlemeci para politikası tarafından yönlendirilen daha güçlü bir verim yakalandı" denildi.

2018 YILI İÇİN 3,3'TEN 3,5'E
Buna göre, Türkiye'nin 2018 yılı büyüme öngörüsü de yüzde 3.3'ten yüzde 3.5'e yükseltildi.
Vize konusunda henüz ılımlı bir adım atılmazken piyasalar bugün iki ülkeden gelecek açıklamalara odaklandı. Sabah saatlerinde 3,68-69 bandında hareket eden dolar kuru, Türkiye ekonomisi için IMF'den gelen açıklamayla birlikte inişe geçti.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle