ANALİZ

Diyanet'te mülakat dönemi başlıyor! Binlerce personel yer değiştirebilir

Diyanet İşleri Başkanlığı'nda yeni personel alımı mülakatları başlıyor. Detaylar haberimizde...

Diyanet işleri başkanlığının bu günlerde en yoğun birimi sınavlar dairesi. Değişik alanlarda yazılı imtihanları biten binlerce personel mülakat sezonu başlıyor. Şu an Diyanetteki beş binin üzerinde personel bu mülakatlara hazırlanıyor.

Öncelikle alım yapılacak alan vaizlik. 500 vaiz alacağını ilan eden başkanlık bu imtihana giren İlahiyat Fakültesi mezunu bayan personelin mülakatları yapılacak. Bir aya yakın bir zaman alması beklenen bu mülakatların ardından yurdun dört bir yanına dağılacaklar.

Camilerin işleyişi ve denetimlerinden, personelin soruşturmalarını yapan murakıp ihtiyacı uzun zamandır gündemde idi. Bu alandaki açıkların kapatılması için 650 civarında murakıp alınacak. Yazılı imtihanda başarılı olan personel birkaç gün içinde mülakata çağrılacak.

Asıl büyük hareketlilik Eğitim merkezi imtihanında yaşanacak. 3006 kişinin başvurduğu, 2750 civarında kişinin katıldığı bu sınavda 900 kişi üç hafta içinde mülakata çağrılacak.

Eğitim merkezlerinin bu yılki 200 civarı mezunu ise önümüzdeki hafta içi Ankara’da son mülakatlarına girip atanacaklar.
Bütün bunların yanında 550 sözleşmeli imam alımı mülakatları var. MBSTS sonuçlarının açıklanmasından sonra ise yer değişikliği talebi olan personel, hızlı bir mülakat sürecinden geçerek yeni yerlerine geçecekler.

Bunun yanında 135 din hizmetleri uzmanı, 235 şef kadrosu içinde mülakat tarihi bekleniyor. Müfettiş yardımcılığı, müşavirlik derken epey bir kadroda değişim olacak. Tüm bu mülakatların Ramazan ayı öncesi bitirilip değişiklilerin tamamlanması hedefleniyor. Yani binlerce personeli Ramazan ayı öncesi yer değişikliği bekliyor.

Başkanlık her kadroya alınabilecek her fert için ciddi bir hazırlık ve olması gereken bir hassasiyet gösteriyor. Personeller bu mülakatlar neticesinde Diyanetin adının Mülakat olabileceği esprileri yapmaya başladılar. Mülakatlara hazırlanan personele şimdiden başarılar diliyor, sınavlar dairesinin Allah yardımcısı olsun diyoruz.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle