ANALİZ

Diyanet'i bu zulümden kurtarın

Diyanet'e yönelik başlatılan karalama kampanyasına bir yenisi daha eklendi.

Diyanet işleri Başkanlığı uzun zamandır yıpratma saldırılarına maruz kalıyor. Hergün farklı farklı hadiseler ile Diyanet'i yıpratma planları sürdürülüyor. Diyanet bu kez küçük bir kasaba'da bir imamın yaptığı hatalar yüzünden kötüleniyor. Diyanet ve ona bağlı bütün kurumlar dünya çapında çok büyük hizmetlere imza atarken bunu görmeyen bazı medya kuruluşları, personelin yaprığı iğrenç bir hatasını tüm Diyanete mal etmeye çalışarak ülkenin güzide kurumuna saldırıyor.

Mesela Ülkemizde neredeyse hergün bir gayri müslimin islamı seçmesi haber olmazken diğer yandan da böyle iğrenç hadiseler ön plana çıkartılıyor. Diyanet kurumunun onca güzel hizmeti hiçe sayılıyor. Buna en güzel örnek ise Filipinler Vatandaşı Daina Atihenza COMO bağcılar müftülüğüne gelerek İslam’ı seçti, İhtida belgelerinin hazırlanmasından sonra, Müftülük Makam odasında İlçe Müftüsü Hasan Hüsnü SULA başkanlığında, İhtida Töreni Gerçekleştirildi. Törenin sonunda Kelime Şahadeti, Hem Türkçe, Hem İngilizce, Hemde Arapça olarak Söyleyen Daina Atihenza COMO Müslüman olarak Selin adını aldı. Ayrıca TDV’nin başlattığı yardım kampanyası 155 Tıra ulaştı. Bu iki küçük örneğin dışında Her gün yaşanan yüzlerce güzel hizmetler haber değeri taşımazlar ama kötü bir olayda karalama kampanyaları ayyuka çıkar.

Bu tür karalama haberlerine bazı medya organları balıklama atlıyor. Vatandaşlar ise medya’da Diyanet’in sürekli yıpratılmasına karşı gelerek Diyanet’in bu zulümden kurtarılması gerektiğini söylüyor.
Bu yoruma vesile olan çirkin haber ise Sivas'tan geldi. Sivas'ın Yıldızeli İlçesi'nde evli ve 2 çocuk babası 32 yaşındaki imam İ.A. 14 yaşındaki E.Y.'ye cinsel istismar suçlamasıyla tutuklandı. İmam İ.A. görevden uzaklaştırılırken, ailesi kızları E.Y.'yi okuldan aldı.

İmam İ.A, geçen haziran ayında ilçeye bağlı İğnebey Köyü camiine atandı. Ailesiyle birlikte köye yerleşen İ.A, göreve başladıktan kısa süre sonra caminin bitişiğindeki binada kız Kuran Kursu açtı. Köyde oturan Y.Y. ve F.Y. çiftinin 6 çocuğundan en küçüğü E.Y. de bu kursa gelmeye başladı. İmam İ.A. ile kurs öğrencilerinden E.Y. arasında iddiaya göre bir süre sonra gönül ilişkisi başladı.

Olay öğrenildikten sonra polis merkezine giderek teslim olan İ.A. sevk edildiği Yıldızeli Sulh Ceza Mahkemesi tarafından 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' ve 'cinsel istismar' suçlamalarıyla 18 Ocak'ta tutuklandı. İmam İ.A. Yıldızeli Kaymakamlığı tarafından 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun ilgili maddesi uyarınca görevden uzaklaştırıldı.

Kaymakamlık da iddialarla ilgili müfettiş görevlendirilmesi için Diyanet İşleri Başkanlığı'na başvurdu. Olay sonrası, E.Y. ise ailesi tarafından okuldan alındı.
Bu çirkin olay üzerine bir kısım medya yaşanan hadise üzerinden Diyanet İşleri Başkanlığı ve personeli yıpratıcı manşetlerle yine Diyanete saldırdı. Diyanet kendi içinde bulunan bu tür pisliklere bulaşmış insanları çok kısa sürede temizleğini görüyoruz. Buna rağmen bu olay üzerinden kurumun yıpratılmasına iyi niyetli bir anlam veremiyoruz.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle