DİYANET

Diyanet Vakfı, vekâletle kurban kesim programı Konya bilgilendirme toplantısı

Türkiye Diyanet Vakfı 2017 Vekâletle Kurban Kesim Programı kapsamında Konya’da kurban tanıtım toplantısı düzenlendi.

Türkiye Diyanet Vakfı 2017 Vekâletle Kurban Kesim Programı kapsamında Konya’da kurban tanıtım toplantısı düzenlendi.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) işbirliğinde gerçekleştirilecek 2017 yılı vekâletle kurban kesimi programı kapsamında, Konya’da Atiker toplantı salonunda, il ve ilçe müftüleri ile din görevlilerine yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda Türkiye Diyanet Vakfının tanıtım filmi gösterildi.

Programda konuşan Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Program Geliştirme Daire Başkanı Cafer Tayyar Doymaz, vekaletle kurban programının Müslümanı Müslüman yapan temel vasıfların kaybedilmediğinin en önemli göstergesi olduğunu söyledi.

Doymaz, “Kurban ibadeti, her nerede bir Müslüman varsa, bayram sevincini yaşaması için güzel bir fırsat. Vekaletle kurban organisazyonunu, kardeşliğin sadece akrabalar arasında değil, kardeşliğin tüm dünyada, Türkiye’den Afrika’ya Ortadoğu’dan Uzakdoğu’ya yayılan bir iyilik hareketi olarak görmek gerekiyor.” dedi.
Vekaletle kurban organizasyonunun her yıl biraz daha artarak devam ettiğini vurgulayan Doymaz, “Bu yıl 275 bin hisse kurban kesimi ve dağıtımı planlanıyor. Sizlerin de katkılarıyla bu hedef gerçekleşecek. Beklediğimiz o güzel noktalara ulaşacağız. Daha fazla Müslüman kardeşlerimizle bayram sevincini yaşayacağız. Dünyanın neresinde olursa olsun, mazlum ve mağdur Müslüman kardeşlerimize el uzatmak ve yardım yapmak zorundayız. “ dedi.

Konya İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Akpınar ise kurban ibadetinin tarihi derinlikleri olan bir ibadet olduğunu söyledi.

“Bu ibadetler insanlığın olmazsa olmasıdır. Hak dinin temel rükünleridir”

Akpınar, “Kurbanı ibadetinin sloganı tekbirdir, tekbir ise her Müslümanın zikridir. Kurbanlarımızı tekbirlerle keseriz. Her tekbir getirişimiz hatırlamayı öğretir bize. Kurban ibadeti ile müminler dünyanın dört bir yanında hem birbirlerini hatırlamakta, hem birbirlerine yaklaşmakta, birbirlerinin dertleri ile hem dert olmaktadır. Kurban da asıl olan da kişinin O’nun (CC) yolunda olduğunu deklare etmesidir” dedi.
Akpınar, ihtiyaç sahibi ve mazlumlara daha çok kurban ulaştırılması için din görevlilerinden gayret etmelerini istedi.

Türkiye Diyanet Vakfı Kurumsal İletişim Müdürü Kerim Küçüksarı ise yaptığı sunumda, Diyanet İşleri Başkanlığı ile bu yılki Vekâletle Kurban Kesim Programı kapsamında, yurt içinde 275 il ve ilçe merkezinde, yurt dışında da 135 ülkenin 400 bölgesinde kurban kesimi yapacağını söyledi.
Küçüksarı, Vekâletle Kurban Kesim Programı kapsamında gelmesi beklenen kurban vekâletlerine göre 275 bin hisse kurbanın kesilerek dağıtımının yapılması planlandığını kaydetti.

Türkiye Diyanet Vakfı olarak bu yıl vekalet yoluyla kurban kesim bedellerini yurt içinde 850 TL, yurt dışında da 600 TL olarak belirlediklerini vurgulayan Küçüksarı, “Vatandaşlarımız, www.diyanetvakfi.org.tr ve bagis.diyanetvakfi.org.tr adreslerinden online bağış yapabilmenin yanı sıra il ve ilçe müftülüklerimize, cami görevlilerimize, PTT şubeleri ile anlaşmalı bankalar aracılığıyla da vekalet yoluyla kurban programına katılıp kurbanlarını vekalet yoluyla kestirebilir” diye konuştu.
Küçüksarı, vatandaşların www.diyanetvakfi.org.tr adresinden kurban bağışı hakkında detaylı bilgi alabileceklerini ifade etti.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle