SENDİKA

Diyanet-Sen: Kudüs’te Ezan Sesini Susturamayacaksınız!

Diyanet-Sen Genel Başkanı Bayraktutar, İsrailde gürültü yaptığı gerekçesi ile camilerde hoparlörle ezan okunmasının yasaklanmasını ön gören yasa tasarısının komisyonda onaylanarak meclise sevk edilmesine tepki gösterdi.

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar açıklamasında; "Ezan Müslümanların en büyük dini sembollerinden birisidir. Kudüs’te ezanın yasaklanması Müslümanların dini duygularını provoke etmektir. Bu uygulama uluslararası sözleşmelerde geçen din ve inanç özgürlüklerini hiçe saymadır. İşgalci İsrail’in bu toprakların asıl sahiplerine yaptığı baskı ve zulmün yeni bir göstergesidir. Bu tasarı kabul edilemez ve uygulanmasına Türkiye olarak Müslümanlar olarak kesinlikle izin vermeyiz. Ezan sesini susturmaya gücünüz yetmez” dedi.

Kudüs’ün tüm dünya Müslümanları için önemli bir mekan olduğuna işaret eden Bayraktutar “İsrail yetkilileri Kudüs’ün Müslümanlar nazarında ne kadar değerli olduğunu gayet iyi biliyorlar. Buna rağmen gürültü bahanesi ile ezanların hoparlörlerle okunmasını yasaklamak için girişimde bulunmaları açıkça Müslümanları provoke etmektir. Kaldı ki gürültü kirliliğinden bahsedilecekse asıl gürültü İsrail’in yıllarca Filistinlilerin yaşadığı yerleşkelere attığı bombaların gürültüsüdür, silah sesleridir, savaş uçaklarının sesleridir. Asıl bunların bu bölgede bir an önce durdurulması bölgenin gürültüden kurtulmasını sağlayacaktır.” İfadelerine yer verdi.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle