SENDİKA

Diyanet Bir-Sen MÜBAREK RAMAZAN AYI KUTLU OLSUN

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, mübarek Ramazan ayının başlaması nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, mübarek Ramazan ayının başlaması nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.

Hasan Türüt, mesajında şu ifadelere yer verdi: “15 Mayıs Salı günü ilk teravih namazı kılınarak, ilk orucumuzu tutmak üzere sahura kalkacağız. Bu mübarek aya kavuşmanın hazzını, bereketini ve Allah’ın mağfiret kapılarını araladığı Ramazan ayını tüm Müslümanlar olarak coşkuyla karşılayacağız. Ramazan ayı bereket ve mağfiret ayıdır. Günahlardan arınmak için azad ayıdır. Allah’ın verdiği tüm nimetlere şükür etmek O’na kulluk borcumuzdur. Borcumuzu zamanında en iyi şekilde ödeyebilirsek biz kazanırız. Yüce Yaratıcının mağfiretine nail oluruz. Günahlarımız bağışlanır. Bu nedenle Ramazan bir rahmet ayıdır.

Ramazan ayı fazilet bakımından üstün olan bir aydır. Kur’an-ı Kerim bu ayda indirilmiştir. Yeryüzünün Allah’ın nuru ile aydınlandığı, gökyüzünün ışıl ışıl parladığı bir aydır. Müslümanları kötülükten alıkoyan, doğru yolu gösteren, vücudu ve ruhu temizleyen bir aydır.

İftarda, aç kalmanın acısını çıkaracağınız mükellef sofralar değil, gurabanın hamisi Peygamber'i Ekber’in sofrasını kurun. Gösterişli ve masraflı sofralardan kaçınmak, bu ayın faziletinin gereğidir. Bu ayda açlar doyurulmalıdır. Yardıma muhtaç olanlara yardım ederek geçireceğimiz bir Ramazan sevabı kat kat artıracaktır. Ramazan ayı ibadet ve yardımlaşmanın en yoğun yaşanması gereken aydır. Bu ay içinde yardımlaşmak, ihsanda bulunmak güzel duygularla donanmamızı sağlayacaktır. Oruç, açları anlamamızı sağlayacak yegâne ibadettir. Oruç, bütün Müslümanlara farz kılınmıştır. Bu ayda farz ibadetleriyle birlikte nafile ibadetlere de ağırlık vermek gerekir. Bu ay da yapılacak ibadetler cehennem kapılarının kapanmasını sağlayacaktır.

Ramazan, ruhun ve bedenin temizlendiği bir aydır. Bu ay da bedenin ruha hâkim olmasına izin vermeyin. Nefis bu ayda terbiye edilir. Bu ayda yapılacak salih ameller cennet kapılarını açacaktır. Günahlardan azad edilmek, Allah’ın mağfiretine nail olabilmek için tüm Müslümanlara bir fırsat sunuluyor. Şeytan zincire vuruluyor ve O yüce Yaratıcı’dan çok büyük nimetler sunuluyor. Ruhun ihtiyacı olan gıda bu ayda mevcuttur. Bu ayın feyzinden, rahmetinden, bereketinden faydalanmak gerekir.
Ramazan ayı, hasta ruhlara şifa sunulduğu, kırgınlıkların, küslüklerin ortadan kaldırıldığı, bolluk, sevgi, rahmet, barış, huzur, kardeşlik ayıdır.

Kur’an ayı olan Ramazan, rahmet ve bereketiyle geldi. Vücudumuza sıhhat ve selamet getirdi. Günahkâr ruhumuza azad olma fırsatıyla geldi. Peygamber Efendimiz’in güzel ahlakından nasiplenebilmek için geldi. Tüm Müslümanlara rahmet, bereket getirdi. Hoş geldin ya şehri Ramazan. İnşallah bütün Müslümanlara hayır getirdin.

Ramazan ayının, derin uykudaki İslâm âlemini uykusundan uyandırmasına vesile olmasını temenni ederken, bu duygu ve düşünceler çerçevesinde Müslümanların Ramazan ayını kutluyor, hayırlara vesile olmasını Allah’tan diliyorum.”

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle