Son DakikaGÜNCEL - İletişim Bilgilerimiz Güncellendi

DİYANET

Diyanet, 615 bin lira tazminat ödeyecek!

Diyarbakır'ın Kulp ilçesine bağlı Karaağaç köyünde Müftülüğe bağlı yatılı olmayan Kuran kursunda 3 yıl önce gece çıkan ve 6 çocuğun ölümü ile sonuçlanan yangın ile ilgili iki aile Diyanet İşleri Başkanlığı'na tazminat davası açtı.

Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı Karaağaç köyünde müftülüğe bağlı yatılı olmayan Kuran kursunda 1 Aralık 2015 gecesi çıkan ve 6 çocuğun ölümü ile sonuçlanan yangın ile ilgili iki aile Diyanet İşleri Başkanlığı’na tazminat davası açtı. Davada hak edilen toplam 615 bin liralık tazminatı Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “kararın kesinleşmediği” gerekçesiyle ödememesi üzerine aileler, avukatları aracılığı ile AYM ve Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvuru yaptı.

Ailelerin avukatı Mahsuni Karaman tarafından Kamu Denetçiliği Kurumu’na yapılan şikâyet başvurusunda, gerek adli yargıda ve gerekse de idari yargıda, birkaç istisna dışında, ilamların icrasının kesinleşme şartına bağlı olmadığını belirtti. Elektirik ısıtıcısından çıkan yangında yatılı kalan öğrenciler Nur Muhammed Bayka, Suat Çankaya, Mehmet Bingöl, Serhat Sancar, Şahin Kahraman ve Sabahattin Altun yaşamını yitirirmiş, 6 çocuk yaralanmıştı.

Dava açmışlardı
Kuran kursu yöneticisi Faruk Işık ve köy muhtarı Özcan Ceylan hakkında, “taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” ve “görevi kötüye kullanma” suçlarından 3 ile 18 yıl, kurs binasını yapan köy ihtiyar heyeti üyeleri Abdullah Cengiz, Hanifi Dizmen, Hiyasettin Bartar ve Sebahattin Çankaya hakkında ise “taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan 2 ile 15’er yıl arasında hapis istemiyle dava açıldı. Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde 6 sanık hakkındaki yargılama devam ederken, yangında hayatını kaybeden çocuklardan Suat Çetinkaya ve Şahin Kahraman’ın aileleri, avukatları aracılığı ile Diyarbakır 2’nci İdare Mahkemesi’nde Diyanet İşleri Başkanlığı’na karşı açtığı tazminat davasını kazandı. Mahkeme, 27 Aralık 2017 tarihinde verdiği karar ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Çetinkaya ailesine 257 bin, Kahraman ailesine ise 358 bin lira tazminat ödemesine hükmetti.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle