ANALİZ

Dini Yüksek İhtisas Kurslarına kursiyer seçimi sınav analizi

Diyanet İşleri Başkanlığı her yıl yaptığı Dini Yüksek İhtisas Kurslarına kursiyer seçimi yazılı sınavını yaptı.

Sınava 3006 kişi başvurdu 3000'e yakın aday girdi. Sınava giren aday sayısı ilk defa bu kadar çoğunlukta idi. Bu Başkanlık teşkilatlarında İlahiyat Fakültesi mezunlarının sayısının hızla arttığının bir işareti olarak görüldü.

Kuşların ve kursiyerlerin sayısının artacak olması da ayrı bir teşvik edici unsur oldu. Çünkü bu yıl 300 kursiyer alınacak. Yıllardır alınacak kişi sayısının iki katı olan mülakat sayısı bu yıl 900 olarak yani üç katı olarak açıklandı.

Sınava gelince;
1-Sınav sorularında yenilikler göze çarptı. Arapça soru sayısı azaltılıp, yerine güncel genel kültür soruları eklendi. Diyanet işleri başkanlık teşkilatının gündemlerinin yakından takip edilip edilmediği birkaç soruda kontrol edildi. Diyanet TV, Kutlu Doğum programları ile ilgili sorular önümüzdeki yıllarda artarak devam eder diye düşünüyoruz.

2-Arapça sorularının ağırlığının azalması İlitam mezunlarına yönelik bir hamle olarak algılandı. Değişik medreselerde Arapça ilmini tamamlayıp İlahiyatı dışarıdan bitirenler Eğitim merkezine girişte zorlanacak.

3-Geçtiğimiz yıllarda sorulan soruları cevaplayarak hazırlanan adaylar çok şanslı idiler. Çünkü Arapça dahil on civarındaki soru hemen hemen bire bir denecek seviyede aynı idi.

4-Kaliteli ve ayrıştırıcı sorular vardı. Bu sınavda başarılı olmanın uzun soluklu bir gayretle mümkün olacağı tekrar kanıtlanmış oldu.

5-Sınava girecek herkesin rahatlıkla yapabileceği 15 20 sorunun olması sınav ortalamasının bu yıl yüksek olacağının ifadesi.

6-Sınavda başarılı sayılıp mülakata çağrılacak puan barajı 58 da duracak diye düşünüyoruz. Bu kadar düşmesinin nedeni mülakata çağrılacak aday sayısının yüksekliğinden olacaktır.

Sınav ile ilgili en temel eleştiriyi ifade edelim. Umarım Diyanet İşleri Sınavlar dairesi bunları dikkate alır.

Sınav merkezleri oldukça yetersiz ve hazırlıksız idiler. Sınavlar kimi yerlerde salona karşılıklı yerleştirilmiş masalarda yapıldı. Sınıf düzeni sağlanmadı. Kimi yerlerde ise kolçaklı sandalye üzerinde oturmak zorunda kalan adaylar büyük zorluklar yaşadılar. Sınav cevap anahtarını yere koymalar, kitapçıkları ellerinde tutup soruları çözmeye çalışanlar vardı. İlk okullarda bile yaşanmayacak bu tarz acemilikler sınavdan önce salonların kontrol edilip hazırlanmadığının, Eğitim merkezi görevlilerinin yeterince hassasiyet göstermemelerinin bir işareti sayıldı.

Sınava giren tüm kursiyer adaylara şimdiden başarılar dileyip gönüllerince bir başarı sağlamalarını temenni ediyoruz.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle