SENDİKA

DİN GÖREVLİLERİ SENDİKASI Kadir gecesi mesajı

Kutsal Kitabımız Kur’an-ı Kerimde bin aydan daha hayırlı olduğu belirtilen bir Kadir Gecesini daha yarın akşam idrak edeceğiz.

Kutsal Kitabımız Kur’an-ı Kerimde bin aydan daha hayırlı olduğu belirtilen bir Kadir Gecesini daha yarın akşam idrak edeceğiz.

Kadir Gecesi, Kur'an-ı Kerim de Kadir Suresi’nde; “Doğrusu biz Kur'an'ı Kadir gecesinde indirmişizdir. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler. O gece, tanyerinin ağarmasına kadar bir esenliktir” ifadeleriyle anlatılmaktadır.

Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V) ise, “Kim Kadir gecesini, faziletine inanarak ve alacağı sevabı Allah’tan bekleyerek ibadetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır” buyurarak, bizlere muhteşem bir müjde vermektedir.
Kadir Gecesini en güzel şekilde değerlendirmek isteyen kardeşlerimiz bu geceyi Kur’an-ı Kerim okuyarak, bol bol kaza namazı kılarak, Peygamberimizin öğrettiği şekilde "Allah’ım sen çok affedicisin, affı seversin, beni affet" diye dua ederek geçirmelidir.

Kadir gecesinde öyle bir an vardır ki o anda yapılan ibadet ve dualar mutlaka kabul olunur müjdesinden hareketle, bizlerde bu anı yakalamaya niyet ve gayret etmeliyiz.
Hiç şüphesiz bu gecede indirilen Kur'an-ı Kerim'in amacı insanlık alemine bir düzen ve disiplin getirerek, belirlediği esaslarla insanı bireysel ve toplumsal huzura kavuşturmaktır. İşte bu bilinçle Kadir Gecesi değerlendirilmeli, bir yandan Namaz, dua Kur’an okumak gibi ibadetleri huşu içerisinde yaparken, diğer yandan insanın amacı nedir? Faydalı insan olmak için nasıl bir hayat yaşamalı, nasıl hareket etmeliyiz? İnsanlığa, ne yaparsak daha iyi hizmet etmiş oluruz? Gerçek anlamda sevgi ve kardeşliği nasıl yaşayabilir, Dünya'da sevgi ve saygıyı nasıl hakim kılarız? Nasıl yaparsak, darda, zorda olan diğer insanlara ulaşır daha fazla merhamet ve sevgi sunabiliriz? İçimizde kin ve düşmanlık varsa bunları nasıl söküp atabiliriz? gibi konularda tefekkür etmeliyiz. Tefekkürün de bir tür ibadet olduğunu hatırdan çıkarmamalıyız.
Unutmayalım ki; bu gecede samimi kalple yaptığımız tövbelerimizi Allah kabul edecektir. Bizlere yaratıcının bir Lütfü olarak takdim edilen bu kutsal Kadir gecesinde ellerimizi Yüce Allah'a açarak; Dünyada sevgi ve kardeşliğin hüküm sürmesi, insanlığın huzuru için çalışma yönünde bizlere daha fazla azim, güç, idrak ve iman vermesi için yakaralım. Her canlının sevgiyi hak ettiğini temel alarak, sevgide sağlam ve cömert bir karaktere sahip olmak için de rabbimizden yardım isteyelim. Dünyanın dört bir yanında zulmün pençesinde kıvranan, acı çeken, yerini yurdunu terk eden insanları dualarımıza dahil edelim.
Bu duygu ve düşüncelerle halkımızın ve İslam aleminin Kadir Gecesini kutlar, hayırlara vesile olmasını yüce Allah’tan niyaz ederim.
.
Süleyman Çakır
Başkan

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle