SENDİKA

Din-Bir-Sen: İlitam öğrencisi İmam-Hatiplerin eğitimleri engellenmesin

Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı teşkilatlarda din görevlisi olarak çalışanların, eğitimlerini yaparken kendilerine zorluk çıkarıldığı yönünde çok sayıda şikâyet geldiğini belirterek yazılı basın açıklaması yaptı.

İLİTAM eğitimiyle ilgili çok sayıda şikâyet aldıklarını dile getiren Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, İLİTAM okuyan din görevlilerinin çok sıkıntılı olduğunu ve eğitimleri nedeniyle mağduriyet yaşadıklarını belirtti. Müftülüklerin, İLİTAM öğrencisi din görevlilerine izin konusunda zorluk çıkardıklarını ve adeta engellediklerini ifade eden Özdemir, kişinin eğitim hakkı Anayasa ile güvence altına alınmıştır. Hangi kurumda çalışırsa çalışsın kişinin eğitim hakkı engellenemez, diyerek şunları söyledi: Diyanet İşleri Başkanlığı, eğitim gören din görevlilerine gerekli kolaylığın sağlanmasından yana iken, Müftülük personelinin eğitim gören din görevlilerine zorluk çıkararak eğitimlerini engellemeye kalkmalarını anlamakta zorlanıyoruz.”

Müftülüklerde çalışanların kraldan çok kralcı kesildiğini belirten Özdemir, herkesin haddini bilmesi gerekir. Hiç kimse haddini aşacak uygulamada bulunmasın, dedi. “Ya görevinizi yapın ya da gidin eğitiminizi tamamlayın,” şeklindeki ifadeleri kullanmak hiç kimsenin haddine değil, diyen Özdemir, Kurum Başkanlığınca verilmeyen bir talimatın Müftülük personelince uygulanmasındaki keyfiyete dikkat çekti. Özellikle Müftülerin de eğitimlerini hem çalışarak hem okuyarak tamamladıklarını belirten Özdemir, İLİTAM Programlarına katılarak eğitimlerini tamamlamaya çalışan din görevlilerine izin verilmemesini eleştirerek, Devletin bütün kurumlarında eğitim gören çalışanlara izin, nöbet v.s. her türlü kolaylık gösterilirken, kişinin hakkını, hukukunu ve adaleti tesis etmesi en başta beklenen bir kurumda kişi hak ve özgürlüklerinin kısıtlanmasını kabul edemeyiz, dedi.

Özdemir, İLİTAM Programı öğrencilerinin eğitimlerinin engellenmesi nedeniyle işyerinde huzursuzluk oluştuğunu ve çalışma barışının bozulduğunu ifade etti. Eğitim gören din görevlilerinin rahat bırakılmasını ve izin verilerek eğitimlerinin tamamlaması gerektiğine dikkat çekerek, din görevlileri zor şartlar altında özveriyle görevlerini yapıyor. Belirtmek gerekir ki, bütün Müftülükler aynı düşünce ve yaklaşım içinde değil. Kimi Müftüler, eğitim gören din görevlilerine izin konusunda gerekli hassasiyeti ve kolaylığı gösterirken, kimi Müftüler zorluk çıkarıyor. Çalışma barışını bozuyor. Huzursuzluk çıkmasına neden oluyor. Din görevlilerine anlayış gösterilmiyor. Bunu yadırgıyoruz, dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, din görevlilerinin eğitim seviyesinin yükseltilmesi için çalıştığına dikkat çeken Özdemir, taşra teşkilatlarında görev yapan İLİTAM Programı öğrencisi İmam-Hatiplerin görevlerini ihmal ettikleri gerekçesiyle Müftülüklerde, “Ya görevinizi yapın ya da gidin eğitiminizi tamamlayın” şeklinde engellemeyle karşılaştıklarını, bu nedenle din görevlilerinin mağdur olduğunu belirtti. Özdemir, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bir genelge yayınlayarak bu sorunu çözmesini beklediklerini söyledi.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle