SENDİKA

Din Bir Sen: Fetva Dili Geliştirilsin

Din Bir Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, iletişimde dil ve üslubun önemli olduğunu söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2017 Performans Programı kapsamında Din İşleri Yüksek Kurulu uzmanlarına ve ilgili personele yönelik eğitim düzenlenmesinin yanı sıra fetva dil ve üslubuna yönelik kriterler belirleyerek bir rehber hazırlayacak.

Söz konusu çalışmayı değerlendiren Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, “fetva dil ve üslubuna yönelik kriterler belirlenmesini önemsiyoruz. Fetva dil ve üslubun özel yaşamı zorlamayacak bir düzenleme ile geliştirilmesi doğru olur” dedi.

Özdemir, konuyla ilgili değerlendirmesinde şunları söyledi: “Yüzde 92’si Müslüman olan ülkemizde vatandaşların dini konulardaki sorularını cevaplandırırken birlik ve beraberliği ihdas edecek, zorlamadan uzak, benimsenecek ve geliştirilecek bir fetva dili ve üslubun kullanılması gerektiğini düşünüyoruz. Din görevlilerinin vatandaşla ilişkilerinde dil ve üslubun çok büyük önemi var. Anlaşılmak ve anlatılanların karşı tarafça benimsenmesi gerektiği bilinmelidir. İhlâs ve samimiyet üsluba yansımalıdır.

İçinde yaşadığımız teknoloji çağı dil ve üslubun modernizasyonunu gerekli kılıyor. Artık okuyan, araştıran ve sorgulayan bir gençlik var. Eskiden olduğu gibi sadece tavsiyeleri dinlemiyor. Dinlediğini araştırıyor ve sorguluyor. Bu nedenle diyalogda dil ve üslup geliştirilmelidir. Bu çerçevede Diyanet İşleri Başkanlığının bu konuda yapacağı çalışmayı önemsiyoruz. Fetva dil ve üslubunu geliştirecek kriterlerin ortaya konması ve bu konuda gerekli düzenleme ve eğitim çalışmalarının yapılması sadece din görevlilerini değil, aynı zamanda çağımızın zorunlu kıldığı dil ve üslubun modernizasyonu kapsamında dinin daha iyi anlaşılmasını da sağlayacaktır.”

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle