SENDİKA

Din-Bir-Sen: Camiler ve Din Görevlileri Haftasını kutluyoruz

Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, Camiler ve Din Görevlileri Haftası kutlama mesajı yayınladı.

Camiler ve Din Görevlileri Haftasının 1-7 Ekim’de kutlanacak olması nedeniyle yazılı bir açıklama yapan Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, Diyanet İşleri Başkanlığının hafta nedeniyle düzenleyeceği etkinliklerin anlamlı olduğunu, takip eden yıllarda bunun gelişerek toplumun tüm katmanlarını kapsayacak şekilde düzenleneceğini düşündüklerini söyledi.

Hafta nedeniyle ‘Cami ve Kitap’ konulu etkinlikler düzenlenmesinin olumlu olduğunu belirten Özdemir, açıklamasında şunları söyledi. “Camilerde kitap konulu vaazlar verilerek okumaya teşvik edilmesi ayrı bir önem arz ediyor. Zira okumayan bir toplum olarak gelişmemizin ve aydınlanmamızın yegâne temeli okumaktan geçiyor. Fiziki alt yapısı uygun olan camilerde çocuk ve gençlerin zamanlarının değerlendirilmesi için düşünülen etkinlikleri önemsiyoruz. Kitap okuyup ev ödevi ve araştırma yapılabilecek okuma salonları ve geniş çapta kütüphaneler kurulmasını takdirle karşılıyoruz. Din görevlilerinin rehberliğinde kitap okuma saatleri düzenlenmesini önemsiyoruz.

Cami, din görevlisi ve cemaat birbirinin ayrılmaz parçasıdır. Din görevlileri, toplumun rehberidir. Toplumu aydınlatan, yol gösteren rehberdir. Fertlerin ahlaklı ve dinimize uygun biçimde aydınlatılmalarında din görevlilerine büyük görevler düşüyor. Din görevlileri, halkın geçmişi, geleceği ve bütün kültürünü içine alan geniş bir yelpazede bilgi aktarımı yapan görevlidir. Din görevlileri adeta bir kütüphanedir. Din görevlileri, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının gelişmesine yardımcı olur. Bu anlamda din görevlileri özverili bir şekilde görevlerini yapıyor. Çeşitli mesleki sorunlarına rağmen; can güvenliği olmamasına, görev alanında her an bir tehlike ile karşılaşma riskine rağmen Peygamber varisi olarak görevlerini çekinmeden yerine getiriyorlar. Bu risklerin Diyanet İşleri Başkanlığınca bilindiğini ve özverili bir şeklide çalışan din görevlilerini memnun edecek düzenlemeler yapılması gerektiğini ifade etmek istiyoruz. Bu düzenlemelerden biri ‘Can Güvenliği Tazminat’ olabilir. Mesleki risklerle karşı karşıya olan din görevlilerinin özlük haklarında iyileştirme yapılmalıdır.

Diyanet İşleri Başkanlığının, 15 Temmuz işgal girişiminin ardından canları pahasına görev yapan din görevlilerini memnun eden çalışmalar yapması sevindiricidir. Bu çerçevede Camiler ve Din Görevlileri Haftasında ‘Cami ve Kitap’ konusunun seçilmesi, camilerin kültürel dokusunun canlandırılması ve din görevlilerinin bu çerçevede etkin rol alması önemli bir gelişmedir.

Din-Bir-Sen olarak, camilerde kütüphane oluşturulmasını ve din görevlilerinin rehberliğinde okuma günleri yapılmasını din görevlilerinin işlevselliği açısından önemsiyoruz. Camiler ve Din Görevlileri Haftasında yapılması planlanan etkinlikler toplumu aydınlatıcı mahiyettedir. Bu nedenle Diyanet İşleri Başkanlığını kutluyoruz. Ancak hafta nedeniyle başarılı din görevlilerine ödüller verilerek teşvik edilmesinin önemini hatırlatmak istiyoruz.

Camiler ve Din Görevlileri Haftasında camilerimizin sadece namaz kılınan ibadethane olarak değil, aynı zamanda kültürel dokumuzu canlandıran, geliştiren, toplumun gelişmesini ve aydınlatılmasını sağlayan, bu doku içerisinde görev alarak özverili bir şekilde görev yapan bütün din görevlilerimizin haftasını kutluyor, sağlıklı, başarılı, mutlu ve huzurlu bir çalışma diliyoruz.”

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle