Son DakikaGÜNCEL - İletişim Bilgilerimiz Güncellendi

ANALİZ

Deve idrarı içmek şifalı mıdır? Dinde gerçekten böyle bir hadis var mı? Eşrefi mahluka bu reva görülür mü?

Caner Taslaman ve Ebubekir Sifil arasında deve idrarı tartışmasına farklı bir yaklaşım..

Habertürk canlı yayınında "hadis tartışması" yapan Caner Taslaman ve Ebubekir Sifil arasında deve idrarı tartışması yaşandı. Bir hadisi çürütmeye çalışan Taslaman, bir kavanoz deve idrarı getirerek Sifil'den içmesini istedi.

Din alimleri arasında yaşanan bu tartışmalara bizde katılmak istedik. Hadislerin sahih olup olmadıkları Efendimizin vefatından sonra günümüze kadar hep tartışılan bir konu olmuştur ve bir çok alim söylenen hadislere farklı yorumlarda bulunmuş kimi sahih demiştir kimi sahih değil şeklinde kanaat bildirmiş. Ancak hadisler ışığında yaşanan olayları veya yapılan fiilleri aydınlatmaya çalışan alimler bazı konularda şiddetli muhalefete düşüyorlar.

Caner Taslaman ve Ebubekir Sifil hocanın tartıştığı konu gündeme oturdu. Ebubekir Sifil hoca sahih hadislere dayandırarak deve idrarının şifalı olduğunu ve ortadoğu ülkelerinin bazılarında halen içildiğini söyledi. Caner Taslaman hoca ise bu hadisin sahih olmadığını ve uluslar arası sağlık kuruluşlarının hazırladığı rapordan bir kaç detay paylaşarak deve idrarı içenlerin %40'a yakını sakatlandığı veya sakat kaldığı iç organ iflasına sebep olduğu ve bir çok hastalığın temel kaynağı olduğunu ifade ediyor. Rapora göre bu insanların deve idrarı içmesini bırakmaları halinde sağlıklarına kavuşacaklarını aktarıyor.O Yüzden bu yanlış inanıştan vazgeçilmeli hatta hacca giden bazı insanların bunu yanlış anlayıp deve idrarı içtiklerini söylüyor.

Bizde bu konuyu şöyle değerlendirelim istedik. Yaratılanların içinde eşrefi mahluk dediğimiz en değerli yaratılan insandır. Bu yönüyle değerlendirirsek eşrefi mahluka deve idrarının içirilmesi kabullenebilecek bir durum değil. İnsanların içinde en şereflisi ise Peygamber efendimizdir ve yüce yaratıcının en sevdiği kuldur kendisinden böyle bir hadis rivayet edildiği kabullenilmez.

Sifil'i hocanın bahsettiği gibi bir hadiste konu olması ise alimlerce ve diyanet işleri başkanlığınca çok detaylı tartışılmalı ve aydınlatılmalı aksı durumda bu hadise bakış acımız sahih olmadığı yönündedir.

Sifil'i hocanın bahsettiği gibi sahih bir hadis varsa ve sahih olduğuna inanıyorsa Caner hocanın getirdiğini millet önünde kullanması ve sağlık açısından örnek olmasına öncülük etmesi lazım. Ancak böyle bir hadisin zayıflığına inanıpta yazdığı kitabında böyle bir yönlendirme yapması uygun değildir.

Bu konunun detaylı aydınlatılması ve yanlış yönlendirmelerden uzak durulması açısından öncelikle Diyanet işleri başkanlığı ve diğer alimlerimiz açıklama yapmalı. En nihayetinde eşrefi mahluk olan insan kendisine layık olanı yapar deyip değerlendirmeyi sizlere bırakıyoruz...

İşte o tartışma programında ki bölüm..

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle