Son DakikaGÜNCEL - İletişim Bilgilerimiz Güncellendi

ANALİZ

Darbenin hayırlı neticelerinden biri; Diyanet Cumhurbaşkanlığı'na bağlanıyor

Başarısız FETÖ darbe girişiminin yoğun gündemi ve detaylarıyla ilgilenen kamuoyu farklı ve çok önemli bir konunun gündeme taşınması ile yeni bir tartışma konusu ile tanıştı.

Hürriyet'tin başkentin gündem oluşturan yazarı Abdulkadir Selvi'nin köşesine taşıdığı bir diyalogla kamuoyu bu konudan haberdar oldu.

Konu Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Başbakan yardımcılığına değilde direk Cumhurbaşkanına bağlanmasını isteyen
Prof. Dr. Mehmet Görmez'in bu düşüncesini yüksek sesle ifade etmesi idi. Konuya siyasi olarak ilk tepki Başbakan yardımcısı Numan Kurtulmuş'tan geldi. Numan Kurtulmuş Diyanet İşleri Başkanlığının Başbakandan alınıp tekrar Başbakan yardımcısına bağlanmasıyla bu kurumun mesuliyetini alan Başbakan yardımcısı. O'nun bu tepkisi ve teklifin gündem oluş şeklini "şık bulmaması" bir siyasetçi için gayet normal.

Ancak Türkiye'nin bazı Gerçekleri var. Diyanet İşleri Başkanlığı toplumun en güzide ve değerli kuruluşu. Diyanet'in ne denli önemli olduğu 15 Temmuz Darbe girişimi sonunda daha iyi anlaşıldı. Halkı darbecilere karşı uyanık olup tepki vermeye çağıran, şehir merkezlerinden en ücra köylere karşı dini hassasiyetleri uyararak milleti ayaklandıran Diyanet ne kadar önemli bir kurum olduğunu tüm ülkeye tekrardan ispat etti.

Zahiren şer gibi gözüken darbenin hayırlara vesile olduğunu bir çok alanda gördük. Oyun kuranların en hayırlısı olan Yüce Allah (c.c) Darbeden ülkemiz adına bir çok hayırın oluşmasını sağladı. İdari anlamda kuvvet komutanlıklarının Milli Savunma Bakanlığına bağlanması Avrupa'nın bile tahminlerinin ötesinde bir demokratikleşme adımı olarak tarihe geçti.

Şimdi sıra bir diğer düzenlemede. Diyanet işleri Başkanlığının Devlet içindeki konumunun artık netleşmesi gerekiyor. Osmanlı dönemindeki Şeyhülislamlık konumu ne ise, İslam coğrafyasına öncülük eden Diyanet'in konumu da öyle olmalıdır.

İslam devletinde devletin başının hemen yanında dinin temsilcisi konumunda olan Diyanet İşleri Başkanı'nın olması gerekiyor.

Devletin muhafazası adına güvenlik güçleri kadar önemli bir konumu olduğunu ispatlayan Diyanet bunu hak
ediyor.

Çalışmalarıyla Diyanet hizmetlerini imrenilecek kıvama getiren Mehmet Görmez başarılarını bu konuyuda çözüme kazandırarak taçlandırırsa ülkenin tarihine damga vurmuş olacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konuda Diyanet'in en büyük destekçisi olacağından eminiz. "Sizin hayır bildiklerinizde şer,şer bildiklerinizde hayır vardır"

Haince bir girişim olarak tarihteki yerini alan 15 Temmuz FETÖ darbesinin bir çok hayırlı neticesi olacaktır.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle