Son DakikaGÜNCEL - İletişim Bilgilerimiz Güncellendi

HAYAT

Çocukların Kur’an okumayı unutmamaları için yapması gerekenler

Kardeşlerimizin Kur’anı Kerim-i unutmamaları ve daha güzel okuyabilmeleri için yıl içerisinde yapılması gerekenleri sizin için maddeler halinde ele aldık.

  1. Program Hazırlamak
    Kendimize bir program yapmalıyız. Nasıl günlük derslerimizi tekrar edip, ödevlerimizi ihmal etmeden programlı bir şekilde yapıyorsak, Kur’an okumayı da bu programa dahil etmeliyiz. Yarım gün okulu olanlar; sabah okula gidenler eve geldiğinde, öğlen gidenler ise okula gitmeden bir miktar Kur’an okuyabilir. Bunu bir görev olarak belirleyip her gün aynı saatte aynı miktarda okuyarak hem Kur’an okuma alışkanlığı kazanmış oluruz hem de Kur’anı unutmamış oluruz.

  2. Kur'an Okuma Yarışması
    Arkadaşlar arasında bir yarışma başlatılabilir. Yıl sonuna kadar kim daha kim daha önce hatim edecek? Kur’an kursu arkadaşlarınızla bir grup oluşturun ve yarışmayı başlatın. Bir daha ki yaza kadar kim önce hatim ederse, diğer kişiler toplanarak birinciye hediye alabilir. Hem Kur’an okuyup hem de hediye vererek iki sünnet bir arada işlenmiş olur.

  3. Ders Tekrarı Yapmak
    Cdlerden ve internet üzerinde ki Kur’an okuma ve öğrenme ile ilgili videolarından yararlanarak; harflerin mahreçlerine ve telaffuzuna dikkat ederek Kur’anı doğru ve tecvidli okumaya dikkat etmeli. Bunu başlangıçta sık sık yaparak doğru ve tecvitli okumayı öğrenmiş oluruz.

  4. Ezber Yapmak

“İlâhınız bir tek Allah’tır. O’ndan başka ilâh yoktur. O, rahmândır, rahîmdir. Şüphesiz göklerin ve yerin yaratılmasında, gece ile gündüzün birbiri peşinden gelmesinde, insanlara fayda veren şeylerle yüklü olarak denizde yüzüp giden gemilerde, Allah’ın gökten indirip de ölü haldeki toprağı canlandırdığı suda, yeryüzünde her çeşit canlıyı yaymasında, rüzgârları ve yer ile gök arasında emre hazır bekleyen bulutları yönlendirmesinde düşünen bir toplum için (Allah’ın varlığını ve birliğini isbatlayan) birçok deliller vardır.” (Bakara Suresi 163./164. Ayet)

İmam-ı Gazali Hazretlerinin İhya’sında zikrettiğine göre: “Her kim uyuyacağı zaman, Bakara suresinden 163. ve 164. ayetleri okursa, Allahu Teala o kişiye Kur’an’dan ezberlediklerini unutturmaz.” Ayrıca ezberi kolaylaştırmak için geceden ezberlemek için belirlediğimiz sureyi tefsiri ile en az 10 defa okumalı ve sabahın erken saatlerinde ezber yapmalı. Sabah namazlarından sonra ezbere başlanılabilir.Ayetleri ikili ikili üçlü üçlü gruplandırarak hafif sesli bir şekilde tekrar tekrar okuyarak ezberlenilebilir. Ezberlenilen ayetleri pekiştirmek ve unutmamak içinde namazlar okumaya gayret edilmeli.
suffagah

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle