Son DakikaGÜNCEL - İletişim Bilgilerimiz Güncellendi

SAĞLIK

Çikolata neden ve nasıl yapılıyor? Ağaçtaki ilk hali şaşırtıcı

Çikolatanın hammaddesi nedir ve nasıl yapılıyor biliyor musunuz? Gelin sizlere her daim en sevilen tatlı olan çikolatanın var oluş yolculuğuna götürelim. Kakao ağacındaki halinden başlayalım.

Çikolatanın hammaddesi nedir ve nasıl yapılıyor biliyor musunuz? Gelin sizlere her daim en sevilen tatlı olan çikolatanın var oluş yolculuğuna götürelim. Kakao ağacındaki halinden başlayalım.

Stresli anlarda, canımız tatlı çektiğinde veya sadece çok sevdiğimizden, elimizin ilk gittiği şey tabi ki çikolata. Peki çikolatanın, sizin evinize gelene kadar ki macerasını biliyor musunuz? Birçoğumuz için bu sorunun yanıtı hayır. Hadi gelin çikolata nasıl yapılır bakalım. İşte minik bir çekirdekten marketlere çikolatanın yolculuğu… Çikolatanın ana maddesi kakao Afrika ve Güney Amerika’da bulunan kakao ağaçlarında yetişir.

GÖRÜNTÜSÜ MEYVEYE BENZİYOR AMA; Kakao ağacında kakao meyveleri yetişir. Bu meyveler sarı, yeşil, kırmızı renklerde olabilir. Bu halde de oldukça cezbedici görünen çikolatanın macerası daha yeni başlıyor.

Kakao meyvesi içinde yaklaşık 35-40 tane kakao çekirdeği bulunur. Bu çekirdekler beyaz bir posa ile kaplıdır. Kakao bu çekirdeklerden elde edilir.

Kakao çekirdeklerinin çoğunun içi mordur ama bazı çeşitleri bembeyaz olabilir.Hasat sonrası kakao çekirdeklerinin dışındaki posa ayıklanır. 5-7 gün boyunca muz yaprakları arasında fermente edilir. Fermentasyon işlemi çikolatanın tatlı tadına ulaşması için çok önemlidir. Daha sonra kakao çekirdekleri 7-10 gün güneşin altında kurutulur. Kakao çekirdeklerinin eşit kuruması için düzenli olarak döndürülmeleri gerekir.

Kakao çekirdekleri fermentasyon ve kurutma işleminden geçtikte sonra çuvallara doldurularak dünyanın her yerindeki çikolata yapıcılarına gönderilir.

Çikolata yapıcıları elleriyle teker teker bütün kakao çekirdeklerini kontrol ederler. Kırık çekirdekler, fermentasyon işleminden kalan ince dallar ver taşlar ayıklanıp atılır.

Temizleme işleminden sonra kakao çekirdekleri yandaki makine içinde kavrulur. Bu işlem çekirdek kabuğunun kolay kırılabilmesi için önemlidir.Kavurma işleminden sonra yandaki makine ile çekirdeklerin kabuğu ayrılır.

Kabuklarından ayrılan kakaolar öğütmeye alınır. Öğütme işlemi sırasında kakaonun içindeki kakao yağı çıkar. Bu sırada istenilen aromaya göre şekerkamışı ve süt tozu eklenir. Kakaolar 3 gün boyunca makinenin içinde öğütülerek daha yumuşak ve pürüzsüz hale gelir. Konçlama denen bir işlem sırasında kakaolar yüksek sıcaklıkta karıştırılıp, dövülür. Bu işlem çikolatanın tadını zenginleştirir ve ağızda eriyen bir kıvama gelmesini sağlar.

Konçlamadan sonra çikolata plastik kaplara dökülür ve tadının daha gelişmesi için birkaç hafta bekletilir.

Çikolata istenilen kalıbı vermek için tavlama denilen bir işleme tabi tutulur. Bu işlem belli aralıklarla çikolatanın sıcaklığını azaltıp arttırılarak yapılır. Daha sonra çikolata kalıplara dökülür. Hava baloncuklarından arıtılır ve buzdolabına kaldırılır.

Buzdolabından çıkan çikolata artık paketlenme ve yenmeye hazırdır.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle