Son DakikaGÜNCEL - İletişim Bilgilerimiz Güncellendi

ANALİZ

CESARETİN ONDA DOKUZU CEHALETTENDİR

Günümüzün en çaresiz hastalığı cehalet, daha da doğrusu cehaletten kaynaklanan cesaretle kendini alim zannetmek.

Bu cehaleti teoloji alanında eğitim gören ilahiyatçılar yapınca iş daha içinden çıkılmaz bir hal alıyor. İşte sokakta, derste, karşılaşılan ve şecaat arzederken sirkatin söyleyen prototiplere birkaç örnek;
İmam Buhari gece uykudan uyanır, lambasını yakar, hatırına gelen faydalı bir şeyi yazardı.Hatta bir gecede yaklaşık yirmi defa kalktığı olurdu.
İlahiyat 1. Sınıf öğrencisi Mert sabah namazına kalkmadığı halde hadis tenkiti yapıyor.

66 yaşında hapis cezası olarak kuyuya atılan ve 15 senelik bu zamanda ezberden öğrencilerine 30 ciltlik El-Mebsut isimli fıkıh usulü kitabını yazdıran İmam Serahsi’ye, sehiv secdesi yapmayı bilmeyen İlahiyat 2.Sınıf öğrencisi Betül kafa tutuyor.

İlahiyat 4. Sınıf öğrencisi RumeysaNur'un okumaya vakit bulamadığı kitapları 40 yıl süren ilmî seyahatler esnasında toplayan 600.000 hadisi 16 yılda tasnif ederek 7275 sahih hadisi bize bırakan İmam Buhari Sevim'in derin tenkitlerinden kurtulamıyor.

Muhammed İdris er-Razi, hadis için ilk çıktığı yolculuğu yedi sene sürdü. Yaya olarak yürüdüğü yollar bin fersah kadardı. İlahiyat 1. Sınıf öğrencisi Şeyma dolmuşla gidip geldiği fakülte yollarında Hadislerin sıhhat durumunu tartışıyor.

Abdullah ibni Mesud hadis rivayet ederken yüz şekli değiştiği, nefesi kesildiği, titrediği halde, ilahiyat 2. Sınıf öğrencisi Hasan Hadis okurken veya kendisine okunurken bacak bacak üstüne atıyor.

Adını bilmediği ama künyesiyle tanıdığı Ebû Hanife'nin binlerce talebesi olup, bunların kırk kadarı müctehid mertebesine ulaşmış olduğu halde bizim ilahiyat hazırlık talebesi Nisa Nur, İmam-ı Azam’ın içtihadlarına kafa tutuyor.

Abdullah ilahiyatı bitirdi üstüne üstlük prof.oldu ama hadis derslerine başlamadan ezberinde 1 milyondan fazla hadis olduğu halde hem boy abdesti almadan hemde kitaba bakmadan nakletmez. Prof.Dr Abdullah hocam ise değil 1 milyon,değil bin belki 500 hadis bile bilmez, ama İmam Maliki tenkid eder; "bizde onlar gibiyiz elimizin altında google var!" 😂 der.

Akrabalarını bile tanımayan ilahiyatlı Ferdi ilahiyat 4. sınıf öğrencisi, lakin 500 bin hadisi senedi ile, ravisi ile, ananesi ile ve ravilerin hayatlarını en Ince ayrıntısına kadar bilen ve kitabına bu hadisleri yazan imam-ı Buhârî yi eleştirir, tenkid eder.

İslam'da 14 asırdır anlaşılmak için ilahiyat fakültelerinde zuhur edecek 20'li yaşlardaki Kuranı yüzünden okuyamayan bu müceddidleri bekliyordu zaten....

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle