TEŞKİLAT HABER

Belen´e cami temeli

Belen´e cami temeli, Gazi Abdurrahman Paşa Camii

Belen´de Gazi Abdurrahman Paşa Camiinin temeli törenle atıldı. Caminin, Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu ve Gazi Abdurrahman Paşa Camii Yaptırma Derneği, öncülüğünde gerçekleşeceği belirtildi. Cami, Fatih mahallesinde yapılacak.

Belen Kaymakamı Aydın, Hatay Milletvekilleri Abdulkadir Özel, Hüseyin Yayman, Hacı Bayram Türkoğlu, Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, AKP Hatay İl Başkanı İbrahim Güler, Hatay eski Milletvekili Orhan Karasayar, AKP´nin Belen İlçe Başkanı Abdullah Önder ve İskenderun İlçe Başkanı Beyazıt Bestami Bilgili, MHP Belen İlçe Başkanı Mehmet Çetinkaya, AKP Hatay İl Gençlik Kollar Başkanı Şaban Kurt ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.

Saygı duruşunun yapıldığı, İstiklal Marşı ve Kuran-ı Kerim´in okunduğu temel atma töreninde konuşan Belen Kaymakamı Aydın, "Özelde Fatih Mahallesine, genelde de Belen için hizmet vermeye hazırlanan bu camii bölgenin ibadethane ihtiyacını karşılayacak önemli bir hizmet olacak. Belen için çok önemli bir şahıs olan Gazi Abdurrahman Paşa anısına yapılacak olan camii burada yaşayan vatandaşların isteklerine cevap verecektir. Belen geneli ormanlarla kaplı olduğu için bu tür projeleri yapmak zor oluyor. Bunun için bazı yerleri değişik vasıflarından kurtararak bu tür hizmetleri yapmaya gayret ettik" dedi.

Gazi Abdurrahman Paşa hakkında bilgi veren Belen Belediye Başkanı Vurucu da şunları söyledi: "Camilerimiz, Küba´dan başlayıp Medine´ye peygamber mimarlığı ile devam eden ve daha sonra Anadolu´nun fethi ile her yere kondurulan adeta bir ülkenin tapusu ve birliktelik sembolüdür. Halkın bir arada olacağı birbirlerine iman bağının ne denli güçlü olabileceğini anlatan bir yuvamızdır. Cami, ibadet ve fikir evidir."

Hatay Milletvekili Özel ise "Merkezi camii olan bir medeniyetin mensupları ve böyle bir ecdadın torunları olduğumuz için bununla gurur duymamız gerekir. Bu camiinin inşasına katkıda bulunanlardan Allah razı olsun. Kaymakamımıza, Belen Belediye Başkanımıza ve Orhan Karasayar´a teşekkür ediyor, camiinin Belen halkına hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu. Törene katılan protokol, Belen Müftüsü Mehmet Seridoğlu´nun duaları eşliğinde butona basarak, caminin temelini attı.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle