HAYAT

Bayramda oruç tutulur mu? Şevval orucu nedir?

Bayramda oruç nasıl tutulur? Şevval orucu nedir, nasıl tutulur, faziletleri nedir? Şevval orucu hakkında detaylar haberimizde.

Ramazan bitiyor ve bayram geliyor. Fakat özellikle Ramazan' dan sonra oruç tutmaya devam etmek isteyen vatandaşlar Bayramda Oruç Tutulur mu diye merak ediyorlar. Ayrıca bayramla birlikte şevval ayıda başlıyor. Şevval ayı da Müslüman' ların oruç tuttuğu bir ay. Peki şevval orucu nedir? Faziletleri neler? Nasıl tutulur? Bayram orucu ve şevval orucu hakkında detaylar haberimizde.

Ramazan bitiyor ve bayram geliyor. Fakat özellikle Ramazan' dan sonra oruç tutmaya devam etmek isteyen vatandaşlar Bayramda Oruç Tutulur mu diye merak ediyorlar. Ayrıca bayramla birlikte şevval ayıda başlıyor. Şevval ayı da Müslüman' ların oruç tuttuğu bir ay. Peki şevval orucu nedir? Şevval Orucu kaç gün tutulur? Faziletleri neler? Nasıl tutulur? Bayram orucu ve şevval orucu hakkında alimler şu şekilde görüş belirtmişler: Senenin beş gününde oruç tutmak (tahrimen) mekruhtur. Yâni, harama yakın şekilde mekruh sayılmıştır. Bu günler Ramazan Bayramı’nın ilk günü ile Kurban Bayramı’nın ilk dört günüdür. Bu günlerde tutulan oruç yine oruç olmasına rağmen yenirse kazası lâzım gelmez. Zira kendisi mekruh olan şeyin borç olması makul olmaz.

BAYRAM ORUCU VE ŞEVVAL ORUCU NASIL TUTULUR?

Tek başına cuma günü, yahut tek başına cumartesi günü de oruç tutmak (tenzihen) mekruhtur. Zira cuma bayramdır. Mü’minlerin bayramına iştirak etmenin gereği oruçlu olmamaktır. Cumartesi ise Yahudilerin özel günleridir. Onlara benzememek için yalnız o güne mahsus şekilde oruç tutmak münasip değildir. Muharrem ayının yalnız onuncu günü, yâni Âşura günü oruçlu bulunmak da aynı şekilde (tenzihen) mekruhtur. Yalnız o güne hasredilen oruç, mahzurdan hâli olmaz. Ancak bir gün önceden başlanırsa, yahutta devam edilen oruç tutulursa mahzur olmaz.

BAYRAM ORUCU VE ŞEVVAL ORUCU FAZİLETLERİ

Şevval orucu için alimler bu orucunun mükafatının oldukça yüksek olduğu görüşünde. Hatta deniliyor ki; bu ayda altı gün oruç tutan kimse, senenin tamamını oruçlu geçirmiş gibi sevap alacak.

Âlimler hadiste geçen bir yıl ifadesine şu şekilde açıklık getirmişler: Kur’an’ın ifadesiyle insanın her yaptığı iyiliğe on kat sevap verilmektedir (En’âm Suresi, 6/160). O halde otuz gün Ramazan orucu onla çarpıldığında üç yüz ediyor. Altı günlük şevval orucu da onla çarpılınca altmış gün eder. Bunların toplamı üç yüz altmış gün yapar ki, zaten senenin geri kalan beş gününde oruç tutmak (Ramazan Bayramı’nın birinci günü ve Kurban Bayramı’nın dört günü) tahrimen mekruhtur. Bunun için de Şevval ayında bu altı günlük orucu tutan kişi bir yıl oruç tutmuş gibi olmaktadır. Bu arada bu altı günlük orucun peş peşe ara vermeden tutulması mecburiyeti yoktur, aralıklarla da tutulabilir.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle