SPOR

BAE'de Katar futbol forması giyen İngiliz adam 'gözaltına alındı'

Katar'a sempati göstermek BAE'de 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılıyor

İngiliz Guardian'a göre , Birleşik Arap Emirlikleri'nde AFC Asya Kupası'nda bir maç sırasında Katar futbol takımı forması giyen İngiliz bir adam tutuklandı ve gözaltına alındı .

Yaptırımlar, Suudi Arabistan, Bahreyn ve Mısır ile birlikte, Emirarati devletinin, Katar'la diplomatik ve ticari bağları koparıp , Körfez devletini "terörizmi" desteklemekle suçlamasından sonra uygulandı .

Doha defalarca ve şiddetle iddiaları reddetti.

İngiltere'nin merkezindeki Wolverhamptonlı ve bir Arsenal taraftarı olan Ahmed, turnuva maçına katıldığı sırada tatilde BAE'deydi, arkadaşı Amer Lokie Guardian'a söyledi.

"Bu sadece söylenemez," Lokie gözaltına alındığını belirtti.

"Gözaltına alındıktan, arabadaki güvenlik görevlilerinin saldırısına maruz kaldıktan ve Katar'ı terfi etmekle suçlandıktan sonra serbest bırakıldığı görülüyor."

Telefonda Ahmad ile konuşan Lokie'ye göre, serbest bırakılması için yardım için yalvarırken, arkadaşı tekrar tutuklandı ve ilk saldırısını bildirmek için karakola gittikten sonra yalan söylemekle suçlandı.

Lokie, "Bundan sonra tam olarak ne olduğu konusunda net değiliz, ancak BAE güvenlik görevlilerine karşı yanlış iddialarda bulunmakla suçlandığı için yapıldı." Dedi. "El Sharjar adlı bir yerde tutulduğunu söyledi."

BAE elçiliği, tutuklama iddialarına baktığını söyledi. Bu arada İngiltere Dışişleri ve Milletler Topluluğu Ofisi "yardım sağladığını" ve "yerel yetkililerle temas halinde" olduğunu söyledi.

Lokie, "Giydiği futbol tişörtünden tutuklanıp saldırıya uğradığı için şoktayım." “Hepimiz onun için endişeleniyoruz. Bu çok ciddi.”

Tartışmalı Kupa
Asya Kupası, 5 Ocak ve 1 Şubat arasında BAE'de oynandı.

Katar , Cuma günü finalde dört kez kazanan Japonya'yı 3-1 mağlup ettikten sonra ilk madalyasını kazandı .

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle