Son DakikaGÜNCEL - İletişim Bilgilerimiz Güncellendi

DİYANET

Atatürk'ün ismini verdiği kasabada 3 cami yükseldi

Atatürk'ün ismini verdiği kasabada 3 cami yükseldi. Bahse konu olan yer Erzincan Kemaliye tabi daha önce ki ismi ise Eğin köyü

Atatürk'ün ismini verdiği kasabada 3 cami yükseldi. Bahse konu olan yer Erzincan Kemaliye tabi daha önce ki ismi ise Eğin köyü, Atatürk'ün Erzincan ziyaretinde Kurtuluş savaşına verdiği destekten ötürü kendi ismine atfen ismini değiştirdiği köy. Şimdilerde ilçe olan bu yer 50 haneye sahip ve 3 camisi var.

Fotoğraftaki camiler Osmanlı zamanından kalan tarihi yapılar. Kemaliye‘nın içinde ilk okul, lise, anadolu meslek,yüksek okul var. Eski ismi Eğin olan bu yer kurtuluş savaşından sonra Kemaliye ismi ile ilçe oldu, Kemaliye’ye ismini Gazi Mustafa Kemal Atatürk verdi.

Bu kasabayı haberlere taşıyan konu ise hane sayısının 50'ye düşmesi, 3 camiye sahip olması ve köyde 3 kadrolu imamın olması. Bazı sosyal medya kullanıcıları Kemaliye'nin bir köy olduğunu hane sayısından belli diyerek 3 caminin ve 3 imamın fazla olmasını dile getirerek eleştirdi. Bazı kullanıcılar ise köyün tarihi bir köy olduğu ve o camilerin birer tarihi yapı olduğunu haliyle camilerde imamların görev yapmasının bir sorun olmadığını söyledi.

Sosyal medyada Kemaliye'nin durumu tartışılmaya devam ededursun, hazırlanan bu tarihi video sorulara cevap olur..

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle