Son DakikaGÜNCEL - İletişim Bilgilerimiz Güncellendi

SAĞLIK

Aşure nasıl yapılır?

Muharrem ayı Hicri yılbaşı ile başladı. Binlerce müslüman için büyük önem arz eden Muharrem ayı içerisinde yer alan Aşure gününde 41 farklı malzemeden elde edilen Aşure tatlısı yapılır. Bu özel günde yapılan Aşure tatlıları komşu ve akraba ile paylaşılır? Peki Aşure nasıl yapılır?

Aşure nasıl yapılır sorusu vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediyor. Muharrem ayı içerisinde yer alan Aşure Günü büyük önem arz etmektedir. İslami inanca göre Muharrem ayının onuncu günü Nuh Peygamber Büyük Tufan'dan sonra karaya ayak bastığında elinde kalan son malzemelerle bu tatlıyı yapmıştır. 41 farklı malzemeden elde edilen Aşure tatlısının Türk mutfağında çok özel bir yeri vardır.

Peki Aşure tatlısı nasıl yapılır?

Malzemeler:

3 su bardağı aşurelik buğday
1/2 çay bardağı pirinç
1 su bardağı nohut
1 su bardağı kuru fasulye
1 su bardağı fındık
200 gram kuru kayısı
200 gram kuru üzüm
3 litre su
2 su bardağı süt
4 su bardağı şeker

1/4 çay kaşığı tuz
1/4 çay kaşığı karabiber
Yarım çay bardağı karanfil suyu
Üzerine:
25 gram fındık
25 gram kuş üzümü
100 gram ceviz
1 nar
Tarçın

Yapılışı:

Nohut ve fasulyeyi ayrı tencerelerde haşlayın. Buğdayı yıkayıp kaynar su içerisinde haşlayın. Suyunu süzün ve bir kere daha kaynatıp tekrar suyunu süzün. Temiz su ekleyip 50 dakika kadar kaynatın. Yumuşadıktan sonra pişmiş nohut, fasulye, doğranmış kayısı, kuru üzüm, pirinç ekleyip 15 dakika kaynatın. Sıcak süt, şeker,tuz, karabiber, fındık ve karanfil suyunu ekleyip bir 15 dakika daha kaynatın. Cam kaselere bölüştürüp hafif soğuyunca üzeri için gerekli malzemeleri serpin. Aşure yaparken kıvamını ayarlamak için yanınızda sürekli sıcak su bulunması önemlidir. Şeker miktarını da yine damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle