SENDİKA

Anadolu Sağlık Sen Kurtuluş Kapısı Olan Ramazan-ı Şerifiniz kutlu olsun.

Kurtuluş Kapısı Olan Ramazan-ı Şerifiniz kutlu olsun.

15 Mayıs 2018 Salı günü ilk teravih namazı kılınarak oruca başlanacak olması nedeniyle bir açıklama yapan Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, İslâm âleminin mübarek Ramazan ayını kutladı.

Taşkın, açıklamasında şunları söyledi: “Oruç, insanlar için pek çok faydası olan ibadetlerden biridir. Oruc, vücudun sıhhat bulması ve nefse hâkim olmak için bir fırsattır. İnsana maddi ve manevi olarak huzur verir. Allah, Bakara Sûresi 183. Ayetinde; ‘Ey imân edenler! Sizden öncekilerin üzerine farz kılındığı gibi, sizin üzerinize de oruç farz kılındı. Umulur ki korunursunuz.’ Buyurmaktadır.

Oruç, insanı manevi olarak eğitmektedir. Bu eğitimden başarıyla çıkan Müslüman’ın ruhu ferahlar, kalbindeki evhamlar kaybolur, kalbini sevinç kaplar. İnsanlara karşı sevgi, hoşgörü, muhabbet duygularıyla dolan kalbinden isyankârlık, kötülük, çekememezlik gibi kötü düşünceler kaybolur. Bu nedenle Oruç ibadeti insanı takvaya yaklaştıran bir ibadettir.
Oruç, insanı kötülüklerden korur, nefsin ihtiraslarından ve tuzağından korur. Oruç, kurtuluşun kapısıdır.
Fazilet bakımından en üstün aylardan biri olan Ramazan ayı Kur’an-ı Kerim’in indirilerek yeryüzünün nurlandığı bir aydır. İnsanlara yücelmenin sırlarının verildiği bir ay, günahlardan kurtulmanın kapısının aralandığı bir aydır. Bu mübarek ay, ruhun manevi gıdası ile beslendiği bir aydır.

İçinden geçtiğimiz süreçte, İslam coğrafyasında yaşanan acı olayların son bulması için bu Ramazan ayının fırsata dönüştürülmesi gerekir. Orucun, insanlar, hatta milletler arasında kardeşlik, barış ve huzur sağlamasına vesile olması için büyük bir fırsattır. Bu vesile ile halkın birlik ve beraberliğini sağlayacak politikalar üretilip geliştirilebilir. Mübarek Ramazan ayının buna imkân verecek bir ay olduğunun bilinmesinde fayda var.

Anadolu Sağlık Sen olarak, bu mübarek ayın ülkemizde kardeşliği pekiştirmesini diliyoruz. Bu vesile ile mübarek Ramazan ayının Müslümanlara bereket, rahmet, mağfiret, sevgi, barış, huzur ve kardeşlik getirmesi dileğiyle Ramazan-ı Şerifinizi kutluyorum.”

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle