ANALİZ

Aile irşad büroları hayat buluyor, yüzlerce vaiz atanacak

Diyanet İşleri Başkankığı geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu duyuruda vaizleri Aile İrşad bürolarında istihdam edeceğini duyurmuştu.

Vaizler arasında büyük bir heyecana sebep olan bu duyuruyla ciddi bir hareketlilik başladı. Bu hareketliliğin birinci sebebi ücra ilçelere atanmış olan ve henüz ilk atama yerinde üç yıllık zorunlu kalma süresi dolmayan, il merkezlerine ise ancak beş yıl çalıştıktan sonra gelebilecek olan Vaizler il müftülükleri dahil Metropol ilçe merkezlerine tayin isteyebilecek olmalarıydı.

Tercih süresi bugün doluyor. Neticeler bir iki hafta sonra açıklanacak. Vaziler büyük bir heyecanla yeni görev yerlerinde işe başlayacaklar.
Bu atamaların hayırlı neticeleri olacak. Şöyle sıralayabiliriz.

1- Küçük ilçelerde birazda atıl durumda olan personel daha verimli kullanılmış olacak.
2- Diyanet'in uzun zamandır üzerinde çalıştığı irşad hizmetlerinin verimlileşecek.
3- Halkın yaşadığı dini problemlere daha etkin ve vasıflı bir şekilde çözüm buluanacak.
4- Aile yapısının korunmasına katkıda bulunulacak. Özellikle aileyle ilgili dini içerikli soru ve sorunlarının çözümüne katkı sağlanacak.
5- Kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile ortak dini çalışmalar artacak.
6-Büroya başvuran kişiler, sorunları dikkate alınarak, gerektiğinde psikolog, sosyal hizmet uzmanı ve avukat gibi uzmanlara yönlendirilebilecek.

Boşalan merkezler ne olacak?

boşalan kadrolara daha önce başvurusu alınmış yazılısı yapılan mülakat tarihi bekleyen 500 e yakın yeni vaiz atanacak. bu atamalar Aile İrşad büroları doldurulduktan sonra gerçekleşecek.

Tüm bu anlattıklarımız göz önüne alındığında Diyanetin önümüzdeki dönemde daha çok vasıflı yani üniversite mezunu personele ihtiyacı var. İmam alımlarında daha çok İlahiyat mezunu personel istihdam edilecek. toplumda çok fazla dini boşluk var ve bunlar ancak Diyanet'in çabalarıyla tedavi edilebilir.

Aile irşad bürolarına atanıp yerine göre anne, yerine göre baba, yerine göre öğretmen, psikolog, güvenlik görevlisi olacak vaizlerimize şimdiden kolay gelsin diyoruz. Toplumun dertlerine derman olacak hocalarımızı dört gözle bekliyorlar.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle