KADIN, DÜNYA

ABD' de ve Avrupa'da Müslüman Kadın Olmak!

Khan; "1 Şubat'ta kutlanan Dünya Tesettür Günü, dinsel özgürlüğe destek ve dayanışmanın ifadesidir."

11 yaşında Bangladeş'ten Amerika Birleşik Devletleri'ne göç eden Nazma Khan, New York'ta başörtüsü takarken yıllar boyu utanıyordu.

Bu nedenle, 2013 yılında, hem Müslüman hem de Müslüman olmayan kadınların başörtüsü takma deneyiminin yaşandığı bir gün olan Dünya Tesettür Günü'ne başladı.

1 Şubat'ta kutlanan gün, dinsel özgürlüğe destek ve dayanışma ifadesidir.

Bir itibariyle bilgin ait Müslüman göçmen , ben de uzun zamandır giyim seçimlerinde dini ifade kadınların hakkı için savundular. Tesettür basitçe din ile ilgili değildir - kadınlar onu zamana ve sosyal içeriğe bağlı olarak değişebilecek çeşitli nedenlerle kullanırlar.

Peçe İslami bir ihtiyaç mıdır?

Müslüman dini yazılarda örtünme sorunu tam olarak belli değil.

Kur'an-ı Kerim'deki kutsal kitaplar ve Hz. Muhammed (sas)’e atıfta bulunan hadisler peygamberin eşleri tarafından örtülmeye değiniyor. Ancak alimler bu ifadelerin sadece peygamberin eşlerine mi yoksa tüm Müslüman kadınlara mı uygulanacağı konusunda farklı fikirler vardı. Son tahlilde her Müslüman kadın örtmüşlerdir/örtünürler.

Bazılarına göre, peçe erkek cinsel arzusunu engellemenin bir yolu olarak kullanılmıştır . Oysa baş ve vücudu örten İslam'ı ön plana çıkardı . Yahudi, Hristiyan ve Hindu kadınlar da tarihin çeşitli yerlerinde ve dünyanın farklı yerlerinde başlarını örtmüşlerdir .

Kesinlikle başörtüsü dine bağlı . Bunu anlatan birçok kadın , Allah'a teslim olduklarını ve muhtaç olanlara dürüst ve cömert olma gibi İslami inançlara hızlı bir şekilde tutunmaları için sürekli bir hatırlatma olarak gösterme şekli olarak konuşurlar .

Kimlik iddia

Ancak, başörtüsü benimsemek için başka nedenler de var. ABD'de yaşayan birçok Müslüman kadın için, başörtüsü direnişi ifade etmenin bir yoludur.

Fransız ve İngiliz sömürgecileri Müslüman kadınları peçeyi kaldırmaya ve Avrupalı ​​kadınları taklit etmeye teşvik etti. Sonuç olarak, Kuzey Afrika ve Orta Doğu ülkelerinde peçe, bağımsızlık ve milliyetçi hareketler sırasında ulusal kimliğin ve Batı'ya muhalefetin sembolü haline geldi .

Bugün, bazı kadınlar etnik kimlikleriyle gurur duymaları için başörtüsü takıyorlar. İslamofobya’nın arttığı Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde göçmenler için bu daha fazla .

Columbia Koleji öğrencisi Toqa Badran , 2018 Dünya Hicabı Günü'nün Facebook'a gönderdiği viral dergide şöyle yazdı:

Bu fuları giyiyorum, çünkü çocukken dinimden ve kültürümden utanmak, hatta utanmak için sosyalleşmiştim. Müslüman olmanın terörist olduğu ve dışardan Müslüman olmanın şiddete ve baskıya destek vereceği söylendi ... mirasımın sembollerini giydiğim ve modern olarak seçtiğim sürece istenmeyen olacağımı anladım bu şekilde atalarımı kucakla. ”

ABD'deki Müslüman Afrikalı-Amerikalı kadınlar bazen dini ilişkilerini işaret etmek için bir başörtüsü takıyorlar. Ayrıca, tüm Afrikalı-Amerikalıların Hristiyan olduğu ve yalnızca yurtdışından gelenlerin Müslüman olabileceği varsayımını da ortadan kaldırmak istiyorlar . Aslında, ABD'deki yetişkin Müslümanların yüzde 13'ü ülkede doğmuş siyah Amerikalılardır. Yeni seçilen Kongre üyesi İlhan Omar başörtüsü takıyor.

Tesettür giymenin farklı nedenleri

Diğer birçok kadın için, başörtüsü, daha fazla maruz kalma gerektiren kadınsı güzellik standartlarına bir direnç aracı haline gelmiştir. Bu görüşün savunucuları, erkek bakışları için kıyafet çıkarmanın özgürlüğün eşit olmadığını savunuyorlar .

Araştırmacılara göre, türbandaki kadınlar, işverenlerin kendi görünümlerinden ziyade niteliklerine göre etkileşime girmeleri gerektiğini ve bu nedenle türbanın oyun alanını düzleştirdiğini belirtiyor . Ancak Batı ülkelerinde, kadınlar başörtüsü takmanın işe alınmasının zorlaştığını düşünüyor .

Son olarak, bazı kadınlar için başörtüsü kolaylık sağlıyor. Kadınların halka açık olduğu hakkında diğerlerinin yorumlarını azaltabilir ve sokakta ve işte taciz olaylarını azaltabilir .

Bir başörtüsü takmanın ardındaki çoklu ve karmaşık nedenlere rağmen, başörtüsü takan kadınların mutlaka baskı altına alındığını rutin olarak belirtenler var .

Yeni seçilen Kongre Üyesi İlhan Omar gibi hükümetteki başörtülü kadınlara ya da Olimpiyat avcısı Ibtihaj Muhammad gibi sporculara örnekler bu klişeleri ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle