SENDİKA

"280 Kur'an Kursu Öğreticisi Alımı Personel Açığını Karşılamıyor"

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin, 280 Kuran Kursu Öğreticisi hakkında açıklamalarda bulundu.

Diyanet'in 5 bin'den fazla Kuran Kursu Öğreticisine ihtiyacı varken 280 öğretici alımı yapmak için ilana çıkması ve bu alımında İlahiyat Lisans alanından tercih etmesi diğer alandan mezun olanların heveslerini ve beklentilerini kırmıştır.

Bağımsız Diyanet Sen DHBT ile Din Görevlisi ve Kuran Kursu Öğreticisi alımları yeterli değil.

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada şu ifadeler yer verdi.
Diyanet'in 5 bin'den fazla Kuran Kursu Öğreticisine ihtiyacı varken 280 öğretici alımı yapmak için ilana çıkması ve bu alımında İlahiyat Lisans alanından tercih etmesi diğer alandan mezun olanların heveslerini ve beklentilerini kırmıştır.

Bilindiği üzere Diyanet İşleri Başkanlığına Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin-kayyım kadrolarına ilk defa, açıktan veya sözleşmeli atanacaklarda DHBT şartı aramaktadır ve ilk defa 28 Ekim 2014 tarihinde yapılmıştır.
28 Eki 2014 tarihinde yapılan DHBT sınavına toplamda 151 bin 983 aday girdi, Sınava girenlerden 100.942 Aday ORTAÖĞRETİM, 40.645 Aday ÖNLİSANS ve 10.396 Aday ise LİSANS mezunu.

151.983 ADAYIN GİRMİŞ OLDUĞU 2014 DHBT İLE SADECE 9.000 CİVARI İLK DEFA ALIM YAPILABİLMİŞTİR.
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 151 Bin 983 adayın girmiş olduğu sınav ile sadece 2014 yılında 160 İmam Hatip, 2015 yılı içerisinde 3155 Sözleşmeli İmam Hatip, 340 İmam Hatip, 2016 yılı içeresinde 550 ve 5000 4-B Sözleşmeli İmam-Hatip alımı yapılmış ve en son olarak 280 Kur'an Kursu Öğreticisi alımı ilanına çıkılmıştır.

280 KURAN KURSU ÖĞRETİCİSİNİN SADECE İLAHİYAT ALANINDAN YAPILMASI DİĞER ADAYLARI MAĞDUR ETMEKTEDİR.

Ülkemizde İmam Hatip açığının kapatılması için 9.000’den fazla alım yapılması ve Kursu Öğreticisi açığının kapatılması içinde 280 kişinin alınması için ilana çıkılması önemli bir gelişme, ancak bu sayılar yetersizdir.
Bu gün 10 bin rakamlarını bulan din görevlisi açığı ve yine 5.000'den fazla kuran kursularında öğretici açığı bulunurken sadece 280 Kur’an Kursu Öğreticisi alımı yapılması ihtiyaçları karşılamamaktadır.
Bu kadar beklendiğinin ve personel açığının olduğu alanda ilk defa alımlar için yapılan sınava girenlerden imam hatip alımları da dahil sadece %8’i ilk defa alımlarda istihdam edilme imkanı bulmuştur ”dedi.

10.000’DEN FAZLA CAMİ GÖREVLİSİ VE 5.000'DEN FAZLA KURAN KURSU ÖĞRETİCİSİNE İHTİYAÇ VAR
Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin açıklamasına şöyle devam etti;
Görevlisi bulunmayan 10.000 ‘e yakın camide imam olmadığı, özellikle bu camilerinde köy camileri olduğu ve köy camilerinde din görevlisi olmaması nedeniyle vatandaşların ibadetlerini yeterince yapamadığını, bazı bölgelerde Cuma namazlarının dahi kılınamadığını olmaktadır.

KURAN KURSU ÖĞRETİCİSİ ALIMLARINDA ORTAÖĞRETİM VE ÖNLİSANS MEZUNU ADAYLAR YOK SAYILMIŞTIR.
Diğer taraftan 5.000 den fazla Kur’an Kursunda öğretici olmaması hatta öğreticisi bulunmayan A grubu Kuran kurslarında dahi öğretici ihtiyacı bulunmaktadır. Bu kadar ihtiyacın olduğu ve alanda sadece 280 öğretici alımı yapılması diğer alanda DHBT sınavına giren 50-60.000 fazla kişiye hiç hak tanınmaması bu kişilere yapılan haksızlıktır. Hem bu haksızlığın giderilmesi hem de oluşan açığın kapatılması için Ortaöğretim ve Önlisans mezunu Kuran Kursu Öğreticisi alımı ilanı için gerekli izinler alınmalıdır.
Sınava 20 gün gibi bir zaman kala alım ilanına çıkılması adayları üzerken diğer taraftan 2014 yılında DHBT’ye İlahiyat Fakültesi Lisans hariç diğer öğretim grubunda sınava giren adaylara ise haksızlık yapılmış olup ayrıca 4 Aralık 2016 tarihinde yapılacak DHBT sınavına girecek adayların ise beklentileri ve hevesleri kırılmıştır.
Bizler Bağımsız Diyanet Sen olarak oluşan açıklar kapatılırken sınava giren adayların % yüzde sayısına göre alımların yapılması, tasarrufun bu yönde kullanılması ve oluşan mağduriyetlerin en aza indirgenmesini istiyor ve talep ediyoruz.

ETKİN VE VERİMLİ DİN HİZMETİ SUNABİLMEK İÇİN PERSONEL AÇIĞI KAPATILMALIDIR.

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin açıklamasını şöyle tamamladı;

Ülkemizde Din hizmetlerinin etkin ve verimli şekilde yerine getirilebilmesi için cami görevlisi ve Kuran Kursu öğreticisi açığının kapatılması zorunludur. Din görevlisi açığının kapatılarak, vatandaşa din hizmetlerinin zamanında, etkin şekilde sunulmasını sağlamak Diyanet’in görevidir. Bu konuda atılacak her adıma, yapılacak her çalışmaya destek vereceğiz” dedi.

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle