YAZARLAR

Cemalettin YAZICI

Bayram Niçin Bayramdır?

Yüce Rabbimiz, Müslümanları çeşitli imtihanlara tabi tutar ve bu sınanmadan sonra bir kısım lütuflarda bulunur. Bu ihsanlar ahirette vereceği mükâfatın bir mukaddimesi ve numunesidir. Burada sevineceği fiillerle hakiki sevinilecek yerin bir provası yapılmış olur adeta. Zor şartlar altında tutulan oruçlar ve kalkılan sahurlar, teravihler akabinde amel sandukçasına koymuş olduğu hasenatı ahirette hesap anında azık olacaktır kula.

Rabbine kulluğu kendisine hedef koyanlar, yanılmadıklarını hesap anında anlayacaklardır. Bahaneler, nefse ağır gelmeler ve büyük bir pişmanlık insana fayda vermeyecektir. Eğer ömür varsa, telafi edilecek birçok eksik telafi edilmeye çalışılır lakin ömür sermayesi bittiyse yapılacak bir şey yok demektir. Hayatın muhasebesi yapılmadan geçirilen bir ömür, heba edilmiş bir sermayedir.

Bayramlar hayatın rutin akışını farklılaştıran önemli günlerdir. Eş dost, akraba ve komşularla yeniden dostlukları yenilemenin adıdır. Ömür sermayesinin muhasebeleştirildiği bir zaman dilimi olmalı bayramlar. Vicdanın harekete geçtiği, insanların birbirlerini hor ve hakir görmesinin ne kadar manasız olduğunu anlamanın adıdır bayramlar. Dünyanın geçiciliğini, dostlukların kalıcılığının önemini kavramanın unvanıdır bayramlar. Sevgiyi sevip düşmanlığa düşman olmanın anlaşıldığı zaman dilimidir bayramlar. Dostları, akrabaları, yakın komşu, uzak komşuların hatırlandığı gündür bayramlar. Esasında bayramlar cennette buluşmanın provasıdır. En yakından en uzağa birlik ve beraberliğin bir vesilesidir bayramlar. Masumları sevindirmenin, fakir-zengin ayrımı yapmadan kucaklaşmanın adıdır bayramlar. Masumlara, mazlumlara, kalbi münkesir olanlara, kırık döktüklerimize, hakaret ettiklerimize, sevgi ve dostluk elini yeniden uzatmanın adıdır bayramlar. Sevgili Peygamberimizin (sas): “Hata yapanların en hayırlısı en kısa zamanda tövbe edenlerdir” ifadesiyle yapılan hatalara nedamet edip pişmanlığını dostluk, kardeşlik anlayışıyla yeniden ikame etmenin adıdır bayramlar.
Aziz okuyucularım sadece bayramlar hayatta olanlara has bir zaman dilimi değildir. Geçmişlerimizi hatırlamanın, onlara dualar ve manevi hediyeler göndermenin adıdır bayramlar. El-an yaşayanlara verdiğimiz değerin ölmüşlerimize esirgememenin adıdır bayramlar. Onları hatırlamanın hayatın bir muhasebesini yapmak olduğunu ve insani-İslami değerlerin içselleştirilmesine vesile olmanın yoludur bayramlar.

İnsanlığın Allah’ın rızasını elde etmek için sıla-i rahim yolunda çekilen çilelerin dergâh-ı ilahide karşılık bulduğu zaman dilimidir bayramlar. Rabbimizin rızasını kazanmanın binlerce yolundan birisidir bayramlar. Her şeyden önemlisi toplumun huzuru ve salahı adına çekilen çilelerin Allah’a arz edilip, O’nun (cc) rızasının elde edildiği zaman dilimidir bayramlar. Bayramlar bir doğum sancısıdır ki meyvesi, Cennet ve Cemalullaha kavuşulduğunda elde edilecektir.

Hâsılı dostlarım, Alvarlı Efe Hazretlerinin ifadeleriyle:
Mevla biz affede
Gör ne güzel iyd olur
Cürmü hatalar gide
Bayram o bayram olur.
Bütün okuyucularımın Ramazan bayramını tebrik eder, tutmuş oldukları oruçlarının, teravih namazlarının ve hayır hasenatlarının Rabbimiz katında makbul olmasını dilerim. Allah’a emanet olunuz.

Yazarın önceki yazıları

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle