YAZARLAR

ATA DURAN

NASIL RAMAZANLAŞILIR?

Bu basit soru, Ramazan gelince belki kendimize en çok sormamız gereken sorulardan bir tanesi. İyilikler unutulmuş, insanlar vefasızlaşmış, dostluk menfaate bağlanmış, vaktin bereketi bitmiş vs. birçok şikâyetten sonra insan, elbette ki ramazanlaşmalı, orucu daha da hayatının ön planına almalı ki birçok olumsuzluk telafi ve tedavi yoluna girebilsin.

İnsana, namazdan, haçtan ve zekâttan daha tesir eden Ramazan ayı ve oruç ibadeti... insanın madden ve manen detoks olduğu, itaatin zirveye ulaştığı bu ayda, insan kulluğun, kuran okumanın, namaz kılmanın her gün tekrar eden istisnai bu aya has teravih namazı ile ramazanlaşmada zirveye ulaşmalı.

Artık bir klasik haline gelen fakirleri, akrabayı taallukatı gözetme, eşi dostu ve muhtaçları iftara çağırmanın ötesinde bir ramanalaşma yaşanmalı…

Şova dönüşen çok değerli hocalarımızın(!) Ramazan tiyatral programları vaktimizi alamamalı. Sadece pide kuyrukları iftara yakın zamanların klasiği haline gelip duanın en müstecap olduğu zamanı doldurmamalı. Peygamberlik sünneti olan mukabele veya tek başına kuran ve mealini okuma pide kuyruğunun önünde olmalı. Ramazanlaşmaya niyet edip oruca başlayan insan evinde, ailesinde ve tesir sahasında kuran ve ibadet ziyafeti vermeli. Her fert kuran bülbülü haline gelebilmeli ki bayrama ramazanlaşmış olarak çıkabilsin.

Oruçta ramazanlaşma ve kulluk bir kabuk olmamalı öze dönüşmeli. İnsan açlıkla ve sabırla kendini itaate zorlamalı. Zorlamalı ki ruh bedenle bütünleşip ramazalaşsın. Kalp, gönül, ruh beden ramazanı yaratılış fıtratına uygun halde yaşayabilirse insanlıktan nasibi artar, incelik kazanır. Günün uzunluğu kısalığı demeden, az yemeye, az uyumaya gayret etmeli ki terbiye gerçekleşsin.

Her ev, bir Kâbe, her gönül bir Medine ruhu yakalama yolu ve niyetinde olmalı. Dost olanlar birbirine hayırda, sabırda ve duada yardım etmeli.

Ramazan değilmi ki, islamın geldiği, kuranın inmeye başladığı zaman dilimin bayramıdır. Öyle bir Ramazanlaşmaya niyet etmeli ki, oruçlar, hatimler, teravihler, dua ve sadakalar, sanki ilk defa nazil olup, zulmü, haksızlığı, bencilliği, bedeviliği vs. bitirdiği gibi, yeni bir can olsun, ruh olsun ve hayata bereket katıp ağlamaları dindirsin, yeniden bir ruh versin, şevke medar olsun, insanlığı yeniden taze ve huzurlu hale getirsin…

Amin…

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle