YAZARLAR

ATA DURAN

Katolik Papa İle Ezher Şeyhinin Görüşmesi Ne Anlama Geliyor?

Dünyanın dini ve dünyevi iki yönü var. Dünya, dünyalık tarafı ile çok hırslı, demokrasi de olsa, yönetime seçilerek de gelse diktatörlük benzeri liderlerle yönetiliyor. Aklı selim insanlarda her an bir büyük dünya savaşı çıkacak kaygısı var. İnsanlar geriliyor ve tedirgin yaşıyor. Bu tatminsiz liderler yüzünden, özelde orta doğu genelde tüm dünya da binlerce insan her gün göç ediyor. Doğduğu evini, yurdunu bırakıp yeni, belirsiz bir dünyaya adım atıyor. Ortak değerlerinden, kültüründen uzaklaşıyor, sırf daha huzurlu bir yaşam ve erkenden ölmemek adına…

Oysa ikincisi denen tarihin en kanlı büyük dünya savaşı daha kısa süre önce oldu ve 75 milyona (nerde ise o zaman ki dünya nüfusunun kırkta biri) yakın insan hayatını kaybetti. Adeta insanların seçtiği insan liderleri insancıklara acımadan kendi ülkeleri ve menfaatleri adına bağırıp çağırıyor ve insan öldürüyorlar.

Dünyanın dini diyeceğimiz yönünde ise yakın zamanda güzellikler yaşanıyor. Geleneğe ters bir şekilde İslam adına mutavassıt yolu takip eden Ezher üniversitesinin başkanı Ahmet Tayyip, Hıristiyan dünyanın en etkin dini lideri Katoliklerin başı olan Papa Arjantinli Francis ile Arap ve Müslüman olan Dubai’de görüşme yaptı ve yaklaşık yüz otuz beş bin kişiyi selamladı. Bu hem İslam hem de Hristiyan dünyası için modern dönemde bir ilkti. Yıllar öncesinden müjdesi verilen, iyilik ve güzellik adına olabilecek mutlu ve ümit vadeden bir başlangıç oldu. Duamız devamının alt seviyelerde bile olsa devam etmesidir.

Belki Hristiyan dünyanın alt niyetleri varsa bilemeyiz ama maddi olarak böyle bir görüşmeye ihtiyacı yok ama savaş, terör, anarşi ve ilticalarla anılan Müslüman dünyanın kendini anlatma ve bir mana da kendini temize çıkarma adına buna ihtiyacı vardı. Temiz çehresi mensupları tarafından kirletilen İslam dininin acilen muhkem doğrularını anlata bileceği bu ve benzeri ortamlara ihtiyacı var.

Azgınlaşan liderlerle yönetilen dünyada masumiyeti ve barışı önceleyen dini liderlerin bir araya gelmesi esas kavganın din endeksli olmadığına işaret ediyor. Sonsuz nimetlerle dolu dünyayı adil paylaşamayan insanlar, adilde yönetemiyor.

Diktatörlükler insanları tedirgin ediyor ama tarihteki derin kavgalara sebep olmuş iki büyük dinin önemli isimlerinin sembolik de olsa bir araya gelmesi inanan insan olarak beni rahatlatıyor. Çünkü Allah dinleri savaşa ve kargaşaya engel olsun, sulh ve sükûneti sağlasın diye göndermiştir. Ama dinlerin mensupları olan insanlar yanlış yorumlarla savaşa kutsallık katıp dini kirlettiler.

Dünyanın rahatlamaya ihtiyacı var. Umarım gerçek iseviyet ruhu ile İslamiyet ruhu yaşlı dünyamıza huzur getirir.

Ata DURAN

Yorumlar

Mesajınız başarıyla eklendi. Yeni yorum yazın.

Daha eskileri yükle